Kiedy grożą dożywotnie alimenty na byłego małżonka po rozwodzie?

alimenty na żonę

Kiedy sąd orzeka dożywotnie alimenty na byłego małżonka? Otóż jeśli została Ci przypisana wyłączna wina za rozpad związku, to możesz zostać obciążony alimentami na małżonka. Warunkiem jest, aby małżonkowi pogorszyła się sytuacja finansowa po rozwodzie. Ponadto możesz zostać obciążony alimentami na małżonka, jeśli nie przypisano Ci wyłącznej winy za rozpad małżeństwa, ale Twój małżonek po rozwodzie popadł w tzw. niedostatek.

Powyższe zasady przystępnie opiszę w poniższym artykule. Zapraszam do przeczytania. 🙂

Kiedy sąd zasądzi dożywotnie alimenty na byłą żonę?

Kwestię alimentów na drugiego małżonka i ich przysługiwania regulują przepisy Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego. Najważniejszą sprawą jest to, że orzeczenia alimentów na swoją rzecz może domagać się jedynie małżonek, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozpadu małżeństwa. Jeżeli więc sąd w toku sprawy dojdzie do przekonania, że Twoja żona jest wyłącznie winna rozpadowi Waszego małżeństwa – sąd oddali zgłoszone przez nią żądanie zasądzenia alimentów na jej rzecz. Zasada ta wynika z art. 60 § 1 KRiO:

Małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego.”

Na potrzeby niniejszego artykułu wyróżnimy teraz dwie sytuacje:

 

I. Zostałeś uznany za wyłącznie winnego rozpadu małżeństwa, a Twoja żona wniosła o alimenty

Jeżeli sąd po przeprowadzeniu postępowania doszedł do wniosku, że jesteś wyłącznie winny rozpadu Waszego małżeństwa, Twoja żona może domagać się zasądzenia alimentów. W przypadku uznania Twojej wyłącznej winy sąd zasądza alimenty na rzecz drugiego małżonka dożywotnio. 

Przykład:

Joanna i Andrzej byli małżeństwem przez 15 lat. Andrzej dopuścił się zdrady małżeńskiej. Po stronie Joanny z kolei nie występowały żadne sytuacje mogące doprowadzić do rozpadu małżeństwa. Gdy Joanna dowiedziała się o zdradzie –  wniosła pozew o rozwód w którym domagała się przyznania na jej rzecz alimentów.

W sytuacji jak na powyższym przykładzie mąż dopuszczając się zdrady małżeńskiej zostanie uznany za wyłącznie winnego rozpadu małżeństwa. Wówczas sąd, na żądanie małżonka niewinnego, zasądzi alimenty na jego rzecz od małżonka wyłącznie winnego.

Pamiętaj! Aby drugi małżonek był uprawniony do dożywotnich alimentów Tobie musi zostać przypisana wyłączna wina za rozpad małżeństwa (np. w wyniku zdrady).

Powyższe wynika wprost z art. 60 § 2 KRiO:

Jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku.”

 

Czy aby uzyskać alimenty po rozwodzie żona musi być w niedostatku?

Otóż żona nie musi znajdować się w niedostatku, aby uzyskać od Ciebie alimenty. Wystarczy, że żona udowodni przed sądem, iż w wyniku rozwodu doszło do pogorszenia jej sytuacji materialnej w porównaniu z sytuacją sprzed rozwoduPogorszenie to musi mieć charakter istotny i odczuwalny.

Przykład:

Katarzyna i Piotr rozwodzą się. Katarzyna wniosła o rozwiązanie małżeństwa z wyłącznej winy Piotra, który wielokrotnie dopuścił się zdrady. W swoim pozwie Katarzyna wskazała, iż przed rozwodem wspólnie mieli do dyspozycji 20.000 zł miesięcznie (wspólny dochód). Piotr bardzo dobrze zarabiał. Po rozwodzie Katarzynie zostaje na pokrycie jej wszystkich potrzeb 3.200 zł, gdyż tyle zarabia. Jej sytuacja materialna wypada zdecydowanie gorzej niż w małżeństwie. 

alimenty na żonę
alimenty na żonę

 

Zawarcie nowego małżeństwa przez żonę a prawo do alimentów od byłego męża

Co do zasady alimenty od małżonka wyłącznie winnego są zasądzane dożywotnio. Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest zawarcie przez małżonka niewinnego nowego związku małżeńskiego. Wówczas Twój obowiązek alimentacyjny względem byłego małżonka wygaśnie.

UWAGA! Obowiązek alimentacyjny względem uprawnionego małżonka wygasa jedynie w przypadku zawarcia przez niego kolejnego małżeństwa. Pozostawanie w konkubinacie nie wpływa na Twój obowiązek płacenia alimentów na rzecz drugiego małżonka!

Potrzebujesz pomocy adwokata?

Napisz do mnie!

Adwokat
Marlena Słupińska-Strysik
Adwokat
Marlena Słupińska-Strysik

II. Żadne z Was nie zostało uznane za wyłącznie winnego rozpadu małżeństwa

Jeżeli w Waszej sprawie żadna ze stron nie została uznana za winną rozpadowi małżeństwa (np. rozwód bez orzekania o winie) to również istnieje możliwość domagania się zasądzenia alimentów. Różnica w porównaniu z wyłączną winą jednej ze stron jest taka, że alimenty w przypadku rozwodu bez winy przyznawane są przez sąd jedynie na ściśle określony czas. Sąd może zasądzić alimenty na rzecz Twojej żony na okres 5 lat liczony od daty uprawomocnienia się wyroku. 

UWAGA! Istnieje możliwość przedłużenia 5-letniego okresu trwania obowiązku alimentacyjnego. Jeżeli przemawiają za tym nadzwyczajne okoliczności np. poważna choroba, która znacznie ogranicza możliwości zarobkowe małżonka uprawnionego. W takiej sytuacji małżonek uprawniony może złożyć wniosek do sądu o przedłużenie okresu trwania obowiązku alimentacyjnego. 

Jednakże zasądzenie alimentów przy rozwodzie bez winy następuje jedynie w sytuacjach wyjątkowych. Sąd może zasądzić od Ciebie alimenty na rzecz żony jedynie w sytuacji, gdy znajduje się ona w niedostatku. Innymi słowy jej sytuacja materialna jest tak zła, że nie jest w stanie samodzielnie zaspokajać swoich podstawowych potrzeb życiowych.

Zobacz także: Kiedy ojciec może odebrać dziecko matce?

 

Czy sąd orzeka z urzędu o obowiązku alimentacyjnym wobec byłego małżonka?

Orzeczenie w kwestii alimentów na rzecz drugiego małżonka to ważna dla sądu kwestia do rozstrzygnięcia. Jednakże sąd nie orzeka z urzędu o alimentach na rzecz drugiego małżonka. Aby sąd w swoim wyroku rozstrzygnął również tę kwestię, uprawniony małżonek musi wystąpić z żądaniem w tym zakresie. Jeśli tego nie zrobi – sąd nie będzie orzekał w tej kwestii.

Być może zainteresujesz się także wpisem: Ograniczenie praw rodzicielskich ojcu

 

Rozwód a dożywotnie alimenty na żonę – podsumowanie

Jak widzisz orzeczenie dożywotnich alimentów na drugiego małżonka jest jak najbardziej możliwe. Sąd może zasądzić takie alimenty jedynie w przypadku ustalenia Twojej wyłącznej winy w rozpadzie małżeństwa i jedynie na wniosek złożony przez drugiego małżonka. Twój obowiązek alimentacyjny względem drugiego małżonka wygaśnie, jeżeli małżonek uprawniony ponowne wyjdzie za mąż, w innych przypadkach będzie trwać dożywotnio.

 

Szukasz adwokata rozwodowego? Zapraszamy!

Jeśli szukasz doświadczonego adwokata rozwodowego, to zapraszam do współpracy. Doradzamy klientom z całej Polski. Chętnie pomożemy uregulować alimenty na żonę po rozwodzie w Twojej sprawie.

5/5 - (5 votes)
+ posts

Adwokat w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych i spadkowych. Posiada bogatą praktykę w sprawach o rozwód, podział majątku, kontakty z dziećmi, władzę rodzicielską i opiekę nad dziećmi. Specjalizuje się zwłaszcza w trudnych rozwodach – gdy w grę wchodzi podział majątku firmowego, walka o winę lub o dzieci.
Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także podyplomowe studia z zakresu rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Następnie ukończyła aplikację radcowską i zdała egzamin radcowski. Wykonywała zawód radcy
prawnego. Obecnie wykonuje zawód adwokata. Prowadzi praktykę adwokacką w Poznaniu, Wolsztynie oraz w Świeciu. W trudnych sprawach o rozwód oraz o podział majątku wspólnego reprezentuje klientów w całej Polsce.
Autorka licznych publikacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.

+ posts

Prawnik w Poznaniu, aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych – zwłaszcza spraw o alimenty, kontakty z dziećmi i władzę rodzicielską.
Absolwentka prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Studia kończone obroną pracy magisterskiej pt. „Sytuacja zwierząt w prawie cywilnym ze szczególnym uwzględnieniem rękojmi przy sprzedaży”. Dzięki temu połączyła jedną z jej ulubionych dziedzin prawa - czyli prawa cywilnego z kynologią.
Doświadczenie zawodowe zdobywała już w czasie studiów, pracując w kancelariach adwokackich i radcowskich, a także w Urzędzie Skarbowym Poznań - Winogrady, dzięki czemu poza zagadnieniami prawnymi posiada praktyczną znajomość prawa podatkowego.
Prywatnie wielka miłośniczka psów i szeroko pojętej kynologii, uwielbia także koreańskie filmy i seriale.

adwokat Marlena Słupińska-Strysik

Marlena Słupińska – Strysik

Jestem adwokatem specjalizującym się w trudnych sprawach o rozwód i podział majątku wspólnego. Posiadam bogate doświadczenie praktyczne. Prowadzę sprawy na terenie całej Polski. Staram się działać w taki sposób, aby oszczędzić niedogodności moim klientom. Mogę być Twoim prawnikiem. Skontaktuj się ze mną!
Podobne wpisy