Co należy zrobić, gdy ojciec nie płaci zasądzonych alimentów na dziecko?

Co zrobić gdy ojciec nie płaci alimentów?

Rodzice są obowiązani do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest w stanie się samodzielnie utrzymać. Niestety bardzo częsta praktyką w Polsce jest uchylanie się od obowiązku płacenia alimentów na dziecko. Czy w sytuacji, gdy ojciec nie płaci alimentów możesz podjąć kroki, które pozwolą na ich egzekwowanie? Odpowiedź brzmi – tak! Istnieje kilka sposobów mających za zadanie pomóc Ci w egzekucji alimentów od niepłacącego ojca!

Co mogę zrobić, gdy rodzic nie płaci alimentów na dziecko?

Jeżeli ojciec dziecka uchyla się od realizowania swojego obowiązku alimentacyjnego możesz skorzystać z następujących instrumentów:

1. Wystąpić z wnioskiem do komornika o egzekucję alimentów,

2. Złożyć pozew o alimenty przeciwko dziadkom ojczystym,

3. Złożyć zawiadomienie do Prokuratury,

4. Skorzystać z Funduszu Alimentacyjnego,

5. Wystąpić o dokonanie wpisu do rejestru dłużników,

6. Wystąpić do sądu ze skargą pauliańską.

Powyższe sposoby mają za zadanie wspomóc Cię w egzekwowaniu alimentów od niepłacącego ojca. Poniżej znajdziesz wyjaśnienie dotyczące każdego z nich. Zobaczmy razem jak skutecznie dochodzić alimentów od niepłacącego ojca dziecka!

Wniosek do komornika sądowego o wyegzekwowanie świadczenia alimentacyjnego

Jeżeli występują problemy z płatnością alimentów przez ojca, pierwsze co powinnaś zrobić to skierować sprawę do komornika. Aby komornik wszczął postępowanie zmierzające do egzekucji alimentów powinnaś przygotować wniosek o wszczęcie egzekucji. W takim wniosku możesz wskazać (o ile posiadasz taką wiedzę) majątek ojca dziecka. Takie działanie znacznie przyspieszy działania komornika. Jeżeli jednak nie wiesz jaki majątek posiada ojciec dziecka – komornik samodzielnie rozpocznie poszukiwania jego majątku. 

Pamiętaj! Jeżeli nie masz pewności gdzie aktualnie przebywa ojciec dziecka, to nie znaczy, że nic nie da się z tym zrobić. Komornik w takim wypadku pomoże Ci ustalić gdzie aktualnie przebywa ojciec dziecka. Jeżeli natomiast wiesz, że ojciec dziecka posiada liczne długi – również nie przeszkadza to w egzekucji alimentów. Alimenty maja bowiem pierwszeństwo przed wszystkimi innymi roszczeniami!

Zobacz także: Prawa ojca płacącego alimenty

Pozew do sądu o alimenty przeciwko dziadkom ojczystym

Poza skierowaniem sprawy do komornika istnieją jeszcze inne możliwości działania w przypadku niepłacenia alimentów przez ojca dziecka. W takim przypadku możesz również wnieść pozew do sądu o alimenty skierowany przeciwko dziadkom ojczystym (rodzicom ojca dziecka). Możliwość taka wynika z art. 132 KRO:

Obowiązek alimentacyjny zobowiązanego w dalszej kolejności powstaje dopiero wtedy, gdy nie ma osoby zobowiązanej w bliższej kolejności albo gdy osoba ta nie jest w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi lub gdy uzyskanie od niej na czas potrzebnych uprawnionemu środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami.”

Pamiętaj! W przypadku spraw o alimenty skierowanym przeciwko dziadkom dla sądu najważniejsze będzie ustalenie czy dziecko znajduje się w niedostatku! Innymi słowy sąd będzie ustalał czy po stronie dziecka istnieją niezaspokojone usprawiedliwione potrzeby, które uzasadniają zasądzenie alimentów od dziadków.

⚠️ UWAGA! Jak w każdej sprawie o alimenty sąd będzie badał możliwości majątkowe i zarobkowe dziadków oraz wysokość usprawiedliwionych potrzeb dziecka. Może zdarzyć się, że sąd dojdzie do przekonania, iż zasądzenie takich alimentów jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Sytuacja taka może mieć miejsce, gdy dziadkowie są schorowani lub sami posiadają niewielkie środki do życia. 

Tak też stwierdził Sąd Rejonowy w Świdnicy w swoim orzeczeniu z dnia 20.02.2017 r., sygn. akt: III RC 423/16. ⚖️

Złożenie zawiadomienia przeciwko drugiemu rodzicowi do Prokuratury

Zgodnie z art. 209 § kk:

„Kto uchyla się od wykonania obowiązku alimentacyjnego określonego co do wysokości orzeczeniem sądowym, ugodą zawartą przed sądem albo innym organem albo inną umową, jeżeli łączna wysokość powstałych wskutek tego zaległości stanowi równowartość co najmniej 3 świadczeń okresowych albo jeżeli opóźnienie zaległego świadczenia innego niż okresowe wynosi co najmniej 3 miesiące, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.”

Jeżeli więc ojciec dziecka zalega z płatnością co najmniej 3 rat zasądzonych alimentów, dopuszcza się wówczas przestępstwa niealimentacji. W takim wypadku możesz złożyć do Prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa lub zgłosić się z ww. sprawą na Policję. Postępowanie karne może podziałać na ojca jak tzw. straszak i być może spowoduje, iż ojciec dziecka zacznie realizować swój obowiązek alimentacyjny względem dziecka.

Fundusz Alimentacyjny

Jeżeli egzekucja komornicza okaże się być nieskuteczna i pozostałe możliwości również nie doprowadzą do uzyskania alimentów od ojca możesz skorzystać z Funduszu Alimentacyjnego. Pamiętaj jednak, że dość sporym minusem tego rozwiązania są bardzo restrykcyjne kryteria które musisz spełnić, aby świadczenie z owego Funduszu otrzymać.

O kryteriach dochodowych i innych wymaganiach niezbędnych do uzyskania świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego możesz przeczytać tutaj.👉

Potrzebujesz pomocy adwokata?

Napisz do mnie!

Adwokat
Marlena Słupińska-Strysik
Adwokat
Marlena Słupińska-Strysik

Wpis do rejestru dłużników

Problem z płatnością alimentów występuje nie tylko u osób, które mają problemy z pracą i długami. Często zdarza się również i tak, że niepłacący alimentów ojciec bardzo dobrze sobie radzi finansowo i osiąga bardzo duże dochody. Jak widzisz nie ma na to reguły. W przypadku, gdy ojciec prowadzi działalność gospodarczą skutecznym sposobem dochodzenia zasądzonych alimentów może być wpis do Krajowego Rejestru Zadłużonych

Pojawienie się w ww. rejestrze może spowodować, iż ojciec dziecka będzie miał utrudnione możliwości funkcjonowania na rynku. Negatywnie wpłynie to również na jego zdolność kredytową. W praktyce więc może to stanowić skuteczny sposób mobilizacji ojca dziecka do płacenia alimentów.

Więcej na ten temat możesz przeczytać w tym miejscu.👉

Skarga pauliańska przeciwko zobowiązanemu rodzicowi

Częstą praktyką u rodziców zobowiązanych do płacenia alimentów jest wyzbycie się majątku. W takim celu mogą sprzedać nieruchomości lub ruchomości albo przekazywać je w formie darowizny przykładowo swoim rodzicom. Czy jeżeli taka sytuacja występuje u Ciebie masz możliwość podjęcia jakichkolwiek działań? Odpowiedź brzmi – tak! 

💡 Przykład:

Sebastian jest synem Jana i Moniki. Rodzice chłopca rozstali się kilka lat temu. Sąd zasądził na rzecz syna od ojca alimenty w wysokości 1.500 zł miesięcznie. Jan obecnie nie pracuje i cały czas uchyla się od płacenia alimentów. Żeby uniknąć egzekucji komorniczej sprzedał swój samochód rodzicom i darował mieszkanie swojej nowej partnerce. Jan utrzymuje, że nie może płacić alimentów, bo nie ma do tego możliwości majątkowych ani zarobkowych. 

W takim przypadku musisz złożyć do sądu tzw. skargę pauliańską, czyli inaczej pozew o uznanie czynności prawnej za bezskuteczną – np. za bezskuteczną zostanie uznana umowa darowizny mieszkania. Jeżeli w toku postępowania Sąd uzna, że ojciec dziecka dokonywał tych rozporządzeń celowo, aby nie płacić alimentów, uzna te czynności za bezskuteczne. Dzięki temu możliwe będzie prowadzenie egzekucji z tego majątku. 

Co zrobić gdy ojciec dziecka nie płaci alimentów?

Jak widzisz istnieje kilka sposobów na to, aby dochodzić zasądzonych przez sąd alimentów od niepłacącego ojca. W pierwszej kolejności skieruj się ze swoją sprawą do komornika. Jeżeli jednak sposób ten zawiedzie to jeszcze nic straconego, gdyż jak już wiesz – istnieją jeszcze inne możliwości dochodzenia od ojca dziecka alimentów.

Warto skorzystać z pomocy adwokata⚖️. Dobry prawnik pomoże dobrać odpowiednie instrumenty, aby skłonić dłużnika alimentacyjnego do wykonania wyroku i uiszczenia zaległych alimentów.

+ posts

Adwokat w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych i spadkowych. Posiada bogatą praktykę w sprawach o rozwód, podział majątku, kontakty z dziećmi, władzę rodzicielską i opiekę nad dziećmi. Specjalizuje się zwłaszcza w trudnych rozwodach – gdy w grę wchodzi podział majątku firmowego, walka o winę lub o dzieci.
Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także podyplomowe studia z zakresu rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Następnie ukończyła aplikację radcowską i zdała egzamin radcowski. Wykonywała zawód radcy
prawnego. Obecnie wykonuje zawód adwokata. Prowadzi praktykę adwokacką w Poznaniu, Wolsztynie oraz w Świeciu. W trudnych sprawach o rozwód oraz o podział majątku wspólnego reprezentuje klientów w całej Polsce.
Autorka licznych publikacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.

+ posts

Prawnik w Poznaniu, aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych – zwłaszcza spraw o alimenty, kontakty z dziećmi i władzę rodzicielską.
Absolwentka prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Studia kończone obroną pracy magisterskiej pt. „Sytuacja zwierząt w prawie cywilnym ze szczególnym uwzględnieniem rękojmi przy sprzedaży”. Dzięki temu połączyła jedną z jej ulubionych dziedzin prawa - czyli prawa cywilnego z kynologią.
Doświadczenie zawodowe zdobywała już w czasie studiów, pracując w kancelariach adwokackich i radcowskich, a także w Urzędzie Skarbowym Poznań - Winogrady, dzięki czemu poza zagadnieniami prawnymi posiada praktyczną znajomość prawa podatkowego.
Prywatnie wielka miłośniczka psów i szeroko pojętej kynologii, uwielbia także koreańskie filmy i seriale.

adwokat Marlena Słupińska-Strysik

Marlena Słupińska – Strysik

Jestem adwokatem specjalizującym się w trudnych sprawach o rozwód i podział majątku wspólnego. Posiadam bogate doświadczenie praktyczne. Prowadzę sprawy na terenie całej Polski. Staram się działać w taki sposób, aby oszczędzić niedogodności moim klientom. Mogę być Twoim prawnikiem. Skontaktuj się ze mną!
Podobne wpisy