Sprawy o zasiedzenie nie należą do najłatwiejszych. Trzeba bowiem udowodnić, że każda z przesłanek zasiedzenia została przez Ciebie spełniona. O ile wykazanie, że władasz nieruchomością przez określony czas, nie jest zbyt trudne, o tyle udokumentowanie, że było to posiadanie samoistne może przysporzyć kłopotów. Pamiętaj, przedstawienie dokumentów, rachunków oraz zeznań świadków jest kluczowe. A co z zasiedzeniem ruchomości?
Wygraj sprawę o zasiedzenie w sądzie
Aby wygrać sprawę o zasiedzenie, wykaż:
- upływ odpowiedniego okresu posiadania: 20 lat w przypadku posiadania w dobrej wiarze, natomiast 30 lat w przypadku posiadania w złej wierze;
- charakter samoistny posiadania.
Więcej na temat zasiedzenia pisałam na moim drugim blogu.
Dowody na zasiedzenie nieruchomości
W celu udowodnienia spełnienia powyższych przesłanek, jako dowody możesz wykorzystać:
- dokumenty, potwierdzające np. płacenie podatku;
- rachunki, faktury, paragony za remonty;
- potwierdzenia opłat za bieżące utrzymanie nieruchomości;
- dokumenty geodezyjne;
- korespondencję urzędową – prowadzona z Tobą, jak z właścicielem;
- zeznania świadków – potwierdzające władanie nieruchomością jak właściciel przez określony okres czasu;
- fotografie – potwierdzające okres posiadania np. ukazujące urodziny dziecka lub święta organizowane od lat.
Katalog dowodów nie jest zamknięty! Zatem wszystko to, co pozwoli ci udowodnić, że jesteś właścicielem samoistnym władającym nieprzerwanie nieruchomością przez określony czas, powinieneś przedstawić we wniosku dowodowym w sądzie.
Przesłanki zasiedzenia
Zasiedzenie to taki rodzaj instytucji prawnej, która umożliwia nabycie własności nieruchomości nie poprzez jej zakup, dziedziczenie lub darowiznę, ale przez posiadanie i władanie nią jak jej właściciel. W myśl art. 172 Kodeksu Cywilnego posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, jeżeli posiada ją jako posiadacz samoistny nieprzerwanie od:
- 20 lat, gdy uzyskał ją w dobrej wierze,
- 30 lat, gdy uzyskał ją w złej wierze.
Co oznacza posiadanie nieruchomości w dobrej lub złej wierze?
Dla zrozumienia instytucji zasiedzenia konieczne jest zrozumienie posiadania w dobrej i złej wierzę. Zwięźle wyjaśnię o co w tym chodzi.
Posiadanie w dobrej wierze
Załóżmy, że przed wieloma laty kupiłeś nieruchomość, zakładając, że skoro sprzedający dysponuje nieruchomością jak właściciel, jest nim w rzeczywistości. Jeżeli jednak nim nie był, wówczas w świetle prawa nie jesteś jej właścicielem, ale posiadaczem w dobrej wierze. Do takiego rozumienia pojęcia dobrej wiary przychylił się m.in. SN w wyroku z dnia 10 maja 2021 r., sygn. akt: I CSKP 77/21, podkreślając, że: „dobra wiara posiadacza występuje wówczas, gdy posiadanie rozpoczęło się od takich okoliczności, które usprawiedliwiały przekonanie posiadacza, że nie narusza on cudzego prawa”.
Posiadanie w złej wierze
Złą wiarę należy rozumieć zaś jako sytuację, w której posiadacz powołuje się na prawo do nieruchomości, mimo że wie, że nie przysługuje mu ono. We wskazanym przykładzie kupujący nieruchomość podpisując umowę, wiedziałby zatem o tym, że sprzedający nie jest jej właścicielem.
⚖️ Orzecznictwo
Warto podkreślić, iż zgodnie z postanowieniem SN z dnia 23 czerwca 2022 r., sygn. akt: II CSKP 517/22: „decydująca dla przyjęcia dobrej lub złej wiary jest chwila objęcia danej nieruchomości w posiadanie”, a nie okoliczności, które pojawią się później.
Czym jest posiadanie samoistne?
Kolejną przesłanką zasiedzenia, której udowodnienie przed sądem jest warunkiem zasiedzenia nieruchomości, jest wykazanie, że posiadanie miało charakter samoistny. Oznacza to, że osoba musi władać daną nieruchomością i zachowywać się jak jej właściciel, a zatem:
- ponosić wszelkie wydatki podatek od nieruchomości,
- remontować ją,
- dbać o dobry stan.
Istotne jest, aby takie posiadanie samoistne odpowiednio udokumentować.
Czy stwierdzenie zasiedzenia nieruchomości jest możliwe w przypadku posiadania zależnego?
Zwróć też uwagę, że chcąc zasiedzieć nieruchomość, nie możesz posiadać jej w sposób zależny. Posiadacz zależny to zaś nikt inny jak:
- najemca,
- dzierżawca,
- zastawnik.
Konieczne zatem dla samoistności posiadania jest to, że faktyczny właściciel nieruchomości, którą chcesz zasiedzieć, nie powinien wiedzieć o tym, że wszedłeś w jej posiadanie. W takim przypadku można bowiem podnieść zarzut, że użyczył ci jej, a to z kolei przekreśla zasiedzenie.
Na czym polega zasiedzenie ruchomości?
Przepisy prawa dopuszczają także zasiedzenie rzeczy ruchomej. Przesłanki określone w art. 174 KC różnią się nieco od tych, które warunkują zasiedzenie nieruchomości. Zgodnie z powyższym artykułem: „posiadacz rzeczy ruchomej niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada rzecz nieprzerwanie od 3 lat jako posiadacz samoistny, chyba że posiada w złej wierze”.
Zasiedzenie ruchomości możliwe jest zatem wyłącznie wtedy, gdy wszedłeś w jej posiadanie, nie wiedząc, że naruszasz prawa innych osób do tej rzeczy. Co więcej, jeżeli w trakcie 3-letniego okresu władania wymaganego do zasiedzenia, dowiesz się, że np. nabyłeś ją od nieuprawnionej osoby, wówczas jesteś traktowany jak posiadacz w złej wierze. Do zasiedzenia ruchomości nie może zaś dojść w takim w wypadku po upływie żadnego okresu.
Jak udowodnić zasiedzenie ruchomości?
Choć warunki zasiedzenia ruchomości są nieco inne niż w przypadku nieruchomości, to bez zmian pozostaje konieczność ich udowodnienia przed sądem. Pamiętaj zatem o:
- dokumentach – fakturach, umowach, świadectwach, które potwierdzają posiadanie ruchomości przez określony czas;
- dowodach użytkowania – np. zdjęciach, nagraniach, które mogą wykazać regularne korzystanie z ruchomości, jakby była ona własnością posiadacza;
- zeznaniach świadków – mowa o osobach, które mogą potwierdzić, że posiadanie ruchomości miało miejsce przez określony okres czasu i w sposób niebudzący wątpliwości co do jej właściciela;
- dokumentach potwierdzające naprawy lub modyfikacje – fakturach za naprawy czy konserwację.
Adwokat w sprawie o zasiedzenie nieruchomości – Poznań
Jeśli potrzebujesz wsparcia adwokata we wniosku o zasiedzenie, czy też w postępowaniu dotyczącym nabycia nieruchomości w drodze zasiedzenia, zapraszam do współpracy z moją kancelarią adwokacką! Świadczę usługi na terenie takich miast jak:
- 📍 Poznań
- 📍 Adwokat Wolsztyn
- 📍 Śrem
- 📍 Świecie.
Udzielam także konsultacji telefonicznych oraz konsultacji online. Zachęcamy do sprawdzenia naszej strony 👉 kontakt.
Źródło:
- https://www.sn.pl/sites/orzecznictwo/OrzeczeniaHTML/ii%20cskp%20517-22.docx.html
- https://www.sn.pl/sites/orzecznictwo/OrzeczeniaHTML/i%20cskp%2077-21.docx.html
- https://lexlege.pl/kc/art-172/
Adwokat w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych i spadkowych. Posiada bogatą praktykę w sprawach o rozwód, podział majątku, kontakty z dziećmi, władzę rodzicielską i opiekę nad dziećmi. Specjalizuje się zwłaszcza w trudnych rozwodach – gdy w grę wchodzi podział majątku firmowego, walka o winę lub o dzieci.
Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także podyplomowe studia z zakresu rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Następnie ukończyła aplikację radcowską i zdała egzamin radcowski. Wykonywała zawód radcy
prawnego. Obecnie wykonuje zawód adwokata. Prowadzi praktykę adwokacką w Poznaniu, Wolsztynie oraz w Świeciu. W trudnych sprawach o rozwód oraz o podział majątku wspólnego reprezentuje klientów w całej Polsce.
Autorka licznych publikacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.
- Marlena Słupińska-Strysikhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/marlena-slupinska/
- Marlena Słupińska-Strysikhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/marlena-slupinska/
- Marlena Słupińska-Strysikhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/marlena-slupinska/
- Marlena Słupińska-Strysikhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/marlena-slupinska/
Prawnik w Poznaniu, aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych – zwłaszcza spraw o alimenty, kontakty z dziećmi i władzę rodzicielską.
Absolwentka prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Studia kończone obroną pracy magisterskiej pt. „Sytuacja zwierząt w prawie cywilnym ze szczególnym uwzględnieniem rękojmi przy sprzedaży”. Dzięki temu połączyła jedną z jej ulubionych dziedzin prawa - czyli prawa cywilnego z kynologią.
Doświadczenie zawodowe zdobywała już w czasie studiów, pracując w kancelariach adwokackich i radcowskich, a także w Urzędzie Skarbowym Poznań - Winogrady, dzięki czemu poza zagadnieniami prawnymi posiada praktyczną znajomość prawa podatkowego.
Prywatnie wielka miłośniczka psów i szeroko pojętej kynologii, uwielbia także koreańskie filmy i seriale.
- Aleksandra Flaumhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/aleksandra-flaum/
- Aleksandra Flaumhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/aleksandra-flaum/
- Aleksandra Flaumhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/aleksandra-flaum/
- Aleksandra Flaumhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/aleksandra-flaum/