Inflacja ma bezpośredni wpływ na codzienne życie, w tym na koszty utrzymania rodzin. Wzrost cen podstawowych produktów, usług, mieszkań czy edukacji sprawia, że wydatki związane z utrzymaniem dziecka również rosną. Inflacja może uzasadniać podwyższenie alimentów zwłaszcza, gdy idzie w parze ze wzrostem usprawiedliwionych potrzeb dziecka. Sam wzrost cen nie wystarczy do zmiany wysokości świadczenia.
Czy można żądać zmiany wysokości alimentów z powodu inflacji?
Inflacja, która powoduje wzrost kosztów utrzymania małoletniego dziecka może stanowić przesłankę do podwyższenia zasądzonych alimentów, szczególnie w powiązaniu ze wzrostem usprawiedliwionych potrzeb dziecka.
Jak podkreślił Sąd Rejonowy w Warszawie w wyroku z dnia 28 lutego 2022r., sygn. akt: VI RC 352/21, przez zmianę stosunków warunkujących zmianę wysokości alimentów należy rozumieć także „zmianę zakresu możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego”. Mowa tutaj przykładowo o awansie rodzica zobowiązanego do płacenia alimentów w pracy.
Wzrost kosztów życia wynikający z inflacji dotyka zarówno uprawnionego, jak i zobowiązanego, dlatego jego wpływ na wysokość alimentów musi być ustalany w kontekście całokształtu sytuacji obu stron.
Jak inflacja wpływa na wysokość świadczenia alimentacyjnego?
Inflacja może zostać przywołana jako argument uzasadniający podwyższenie zasądzonych alimentów ze względu na skutek, który wywołała tj. wzrost kosztów utrzymania małoletniego dziecka. Takie rozwiązanie wynika wprost z art. 138 KRO, który stanowi, iż: „w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego”.
⚖️ Orzecznictwo
Jak podkreślił bowiem Sąd Rejonowy w Warszawie we wskazanym wcześniej orzeczeniu: „przez zmianę stosunków należy rozumieć wszelkie zmiany w statusie ekonomicznym stron, powodujące zmianę zakresu usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego”.
Inflacja a wzrost kosztów utrzymania małoletniego dziecka w sprawie o podwyższenie alimentów
Chcąc podwyższyć wysokość alimentów przez wzgląd na inflację, należy pamiętać, o odpowiednim uzasadnieniu żądania w pozwie o podwyższenie alimentów. Chodzi tu o wykazanie, że zwiększyły się koszty utrzymania dziecka i wydatki na:
- wyżywienie,
- edukację,
- środki higieny,
- ubrania dla dziecka,
- leki.
Warto przedstawić konkretne dowody – paragony, rachunki, faktury, wyciągi z konta bankowego, umowy np. ze szkołą językową. Kluczowe jest udowodnienie, że dotychczasowa kwota alimentów nie wystarcza już na pokrycie bieżących, usprawiedliwionych potrzeb dziecka, w takim samym zakresie, jak w momencie ich zasądzenia. W tym miejscu możesz powołać się także na wskaźnik inflacyjny.
💡🤓 Dowiedź się więcej 👉👉Pozew o podwyższenie alimentów na dziecko i argumenty 💸
Czym jest inflacja?
Zgodnie z publikacją Głównego Urzędu Statystycznego „Co warto wiedzieć o inflacji” inflacja to trwały wzrost poziomu cen w gospodarce lub inaczej średnie zmiany cen konsumpcyjnych towarów i usług, które nabywane są przez przeciętne gospodarstwo domowe.
Warto podkreślić, że wskaźnik cen jest obliczany w zasadzie w każdym obszarze gospodarki. Zmiany zachodzące na każdym etapie procesu gospodarczego mają bowiem bezpośredni wpływ na inflację, którą odczuwają konsumenci.
Inflacja – dane 2025 r.
Jak wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego, w styczniu 2025 roku inflacja w Polsce wyniosła 5,3 proc., co oznacza wymierny wzrost cen w poszczególnych obszarach gospodarki. Bardziej szczegółowe dane pokazują, że najwyższy wzrost cen zaobserwowano w kategorii nośników energii (aż 13,2 proc.), zaś za żywność i napoje bezalkoholowe musieliśmy zapłacić o 5,5 proc. więcej niż w poprzednim roku. Wzrosły także koszty związane z utrzymaniem mieszkania – szacuje się, że są one o 8,8 proc. wyższe niż rok temu.
Z raportu jasno wynika zatem, że miesięczne koszty utrzymania na osobę, a zatem także i na dziecko, są wyższe niż w latach ubiegłych. Nie oznacza to jednak automatycznego wzrostu zasądzonych alimentów.

Marlena Słupińska-Strysik
Podsumowanie – Inflacja a podwyższenie alimentów przed sądem
Inflacja idąca w parze zwłaszcza ze wzrostem usprawiedliwionych potrzeb dziecka może być przesłanką do zmiany wysokości alimentów. Przepisy nie przewidują jednak automatycznego podwyższenia alimentów w kolejnych latach po ich zasądzeniu o wskaźnik inflacji. Konieczne jest zatem sporządzenie pozwu o podwyższenie alimentów, w którym kluczowa jest argumentacja.
Sąd rozpatrując pozew z żądaniem podwyższenia wysokości alimentów zawsze musi oceniać przesłanki w kontekście konkretnego stanu faktycznego, co podkreślił wyraźnie Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 5 listopada 2020 roku (sygn. akt III CNP 7/20). Brana jest bowiem pod uwaga istotna zmiana stosunków, tj. wzrost zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego lub też wzrost usprawiedliwionych potrzeb dziecka. Jeśli chcesz starać się o podwyżkę alimentów, zapraszamy do kontaktu naszą Kancelarią Adwokacką!
Źródło:
- https://stat.gov.pl/files/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5464/18/1/1/co_warto_wiedziec_o_inflacji.pdf
- https://www.sn.pl/sites/orzecznictwo/Orzeczenia3/III%20CNP%207-20.pdf
- https://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/154505250003012_VI_RC_000352_2021_Uz_2022-03-14_001
- https://arslege.pl/przeslanki-zadania-zmiany-obowiazku-alimentacyjnego/k2/a585/
Adwokat w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych i spadkowych. Posiada bogatą praktykę w sprawach o rozwód, podział majątku, kontakty z dziećmi, władzę rodzicielską i opiekę nad dziećmi. Specjalizuje się zwłaszcza w trudnych rozwodach – gdy w grę wchodzi podział majątku firmowego, walka o winę lub o dzieci.
Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także podyplomowe studia z zakresu rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Następnie ukończyła aplikację radcowską i zdała egzamin radcowski. Wykonywała zawód radcy
prawnego. Obecnie wykonuje zawód adwokata. Prowadzi praktykę adwokacką w Poznaniu, Wolsztynie oraz w Świeciu. W trudnych sprawach o rozwód oraz o podział majątku wspólnego reprezentuje klientów w całej Polsce.
Autorka licznych publikacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.
- Marlena Słupińska-Strysikhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/marlena-slupinska/
- Marlena Słupińska-Strysikhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/marlena-slupinska/
- Marlena Słupińska-Strysikhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/marlena-slupinska/
- Marlena Słupińska-Strysikhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/marlena-slupinska/
Prawnik w Poznaniu, aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych – zwłaszcza spraw o alimenty, kontakty z dziećmi i władzę rodzicielską.
Absolwentka prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Studia kończone obroną pracy magisterskiej pt. „Sytuacja zwierząt w prawie cywilnym ze szczególnym uwzględnieniem rękojmi przy sprzedaży”. Dzięki temu połączyła jedną z jej ulubionych dziedzin prawa - czyli prawa cywilnego z kynologią.
Doświadczenie zawodowe zdobywała już w czasie studiów, pracując w kancelariach adwokackich i radcowskich, a także w Urzędzie Skarbowym Poznań - Winogrady, dzięki czemu poza zagadnieniami prawnymi posiada praktyczną znajomość prawa podatkowego.
Prywatnie wielka miłośniczka psów i szeroko pojętej kynologii, uwielbia także koreańskie filmy i seriale.
- Aleksandra Flaumhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/aleksandra-flaum/
- Aleksandra Flaumhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/aleksandra-flaum/
- Aleksandra Flaumhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/aleksandra-flaum/
- Aleksandra Flaumhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/aleksandra-flaum/