Jak załatwić alimenty na dziecko ugodowo? 3 sposoby na ugodę alimentacyjną

Jak załatwić alimenty ugodowo?

Postępowania w sprawach o alimenty potrafią wzbudzać duże emocje u rodziców. Jednakże czy zawsze w sprawach o alimenty między stronami musi toczyć się „walka” przed sądem, czy istnieją możliwości ugodowego rozwiązania tej kwestii? Odpowiedź brzmi – tak! Kwestię obowiązku alimentacyjnego można rozwiązać również ugodą!

W sprawach alimentacyjnych istnieje możliwość polubownego rozwiązania sporu.

Istnieją 3 sposoby, aby załatwić alimenty ugodowo. Poniżej opiszę je dla Ciebie. 😀

1. Umowa alimentacyjna zawarta między rodzicami małoletniego

Możliwe jest ustalenie alimentów w drodze ugody zawartej pomiędzy rodzicami małoletniego dziecka. W praktyce możliwość taka występuję, gdy rodzice potrafią ze sobą współpracować i wypracować wspólnie porozumienie. Umowa zawarta między rodzicami dziecka może mieć zarówno formę ustną jak i pisemną. Taka ugoda powinna określać wysokość alimentów oraz sposób i termin ich płatności. Jest to korzystny sposób rozwiązania kwestii alimentów w przypadku, gdy między rodzicami dziecka panuje zgoda i potrafią ze sobą rozmawiać.

💡 Przykład:

Joanna i Adam byli w długoletnim związku partnerskim. Mają razem 5-letnią córkę Kasię. Rodzice Kasi rozstali się w zgodzie, gdyż doszli do wniosku, że tak będzie lepiej zarówno dla nich jak i dla córki. Pomimo rozstania rozmawiają ze sobą i zgodnie wychowują córkę. Rodzice dziewczynki muszą rozwiązać problem alimentów, dlatego też, aby nie iść do sądu zawarli pisemną umowę regulującą zasady płacenia alimentów. Adam zobowiązał się płacić na córkę 1.000 zł, płatne do 10-tego dnia każdego miesiąca z góry do rak matki dziewczynki. 

⚠️ UWAGA! Ugoda alimentacyjna między rodzicami ma sens jedynie w przypadku, gdy masz pewność, że rodzic zobowiązany będzie się z niej wywiązywał! Mimo wszystko, jest to najmniej pewny sposób rozwiązania kwestii alimentów. Jeżeli rodzic zobowiązany nie będzie się z umowy wywiązywał nie będziesz mieć możliwości egzekucji alimentów na jej podstawie. 

👉 Zobacz także: Alimenty krok po kroku

Czy można zawrzeć umowę w sprawie alimentów u notariusza?

Możliwe jest również zawarcie takiej umowy przed notariuszem. W takiej umowie powinno się wówczas znaleźć oświadczenie rodzica zobowiązanego o poddaniu się egzekucji na wypadek gdyby zaprzestał płatności alimentów

Zgodnie z art. 777 § 1 pkt 4 KPC taki akt notarialny będzie mógł stanowić tytuł egzekucyjny. Wówczas w razie braku płatności alimentów przez ojca dziecka konieczne będzie złożenie do sądu aktu notarialnego wraz z wnioskiem o nadanie mu klauzuli wykonalności. Zaopatrzony w klauzulę wykonalności akt notarialny stanowi tytuł wykonawczy na podstawie którego możliwe jest prowadzenie egzekucji przez komornika.

Pamiętaj jednak, że umowa w formie aktu notarialnego wiąże się z koniecznością poniesienia kosztów notarialnych.

2. Ugoda w sprawie alimentów zawarta przed mediatorem

Inną możliwością ugodowego rozwiązania kwestii alimentów jest postępowanie mediacyjne i zawarcie ugody przed mediatorem. Mediator ma za zadanie pomóc wypracować stronom wspólny sposób rozwiązania sporu. W toku mediacji rodzice dziecka przy wsparciu mediatora formułują propozycje ugodowe, celem wypracowania konsensusu. Prowadzenie mediacji daje każdej ze stron możliwość wypowiedzenia swoich racji i propozycji w zakresie alimentów. Dodatkowo jest ona całkowicie dobrowolna i w każdej chwili masz możliwość aby od niej odstąpić.

Ugoda mediacyjna w zakresie alimentów określa ich wysokość oraz sposób i termin ich płatności. Z przebiegu mediacji sporządzany jest protokół zawierający m.in. wynik przeprowadzonej mediacji. Następnie taką ugodę musi zatwierdzić sąd, który byłby właściwy do rozpoznania sprawy alimentacyjnej

⚠️ Pamiętaj! Przez podpisanie ugody alimentacyjnej wyrażasz zgodę na to, aby mediator wystąpił z wnioskiem do sądu o jej zatwierdzenie. Sąd zatwierdza ugodę poprzez wydanie postanowienia, a jeżeli ugoda podlega wykonaniu w drodze egzekucji – poprzez nadanie jej klauzuli wykonalności. 

⚠️ UWAGA! Ugoda zawarta przed mediatorem ma moc ugody zawartej przed sądem! Powyższe wynika wprost z art. 18315 § 1 KPC

Ugoda zawarta przed mediatorem, po jej zatwierdzeniu przez sąd, ma moc prawną ugody zawartej przed sądem. Ugoda zawarta przed mediatorem, którą zatwierdzono przez nadanie jej klauzuli wykonalności, jest tytułem wykonawczym.”

Potrzebujesz pomocy adwokata?

Napisz do mnie!

Adwokat
Marlena Słupińska-Strysik
Adwokat
Marlena Słupińska-Strysik

3. Ugoda alimentacyjna zawarta przed sądem ⚖️

Inną możliwością polubownego rozwiązania kwestii alimentów jest tzw. sądowe postępowanie pojednawcze. Możliwość przeprowadzenia takiego postępowania wynika z art. 184 KPC:

Sprawy cywilne, których charakter na to zezwala, mogą być uregulowane drogą ugody zawartej przed wniesieniem pozwu. Sąd uzna ugodę za niedopuszczalną, jeżeli jej treść jest niezgodna z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierza do obejścia prawa.”

Postępowanie to ma charakter dobrowolny. Jeżeli uważasz, że w Twojej sprawie takie postępowanie może przynieść oczekiwane skutki, to warto z niego skorzystać. Pamiętaj jednak, że nie jest to obowiązek!

👉 Zobacz także: Kalkulator alimentów na dziecko

UWAGA! Aby wszcząć postępowanie pojednawcze konieczne jest złożenie do sądu wniosku o zawezwanie do próby ugodowej. Taki wniosek zawsze składasz w sądzie rejonowym, niezależnie od tego jaki sąd będzie właściwy do rozpoznania sprawy o w I instancji! Właściwym sądem rejonowym jest zawsze sąd rejonowy miejsca zamieszkania wzywającego do próby ugodowej.

Potrzebujesz pomocy adwokata? Chcesz wnieść pozew o alimenty lub wszcząć mediację?

Nasza Kancelaria Adwokacka w Poznaniu⚖️ posiada bogate doświadczenie w sprawach o alimenty. Chętnie poprowadzimy Twoją sprawę. Pomożemy Ci: ustalić kwotę alimentów na dziecko, napisać pozew o alimenty, złożyć wniosek do sądu i przejść przez całe postępowanie o alimenty.

Pamiętaj, że w celu ustalenia alimentów na dziecko nie musisz iść do sądu. Zamiast wyroku sądowego możesz zawrzeć ugodę przed mediatorem.

5/5 - (2 votes)
+ posts

Adwokat w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych i spadkowych. Posiada bogatą praktykę w sprawach o rozwód, podział majątku, kontakty z dziećmi, władzę rodzicielską i opiekę nad dziećmi. Specjalizuje się zwłaszcza w trudnych rozwodach – gdy w grę wchodzi podział majątku firmowego, walka o winę lub o dzieci.
Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także podyplomowe studia z zakresu rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Następnie ukończyła aplikację radcowską i zdała egzamin radcowski. Wykonywała zawód radcy
prawnego. Obecnie wykonuje zawód adwokata. Prowadzi praktykę adwokacką w Poznaniu, Wolsztynie oraz w Świeciu. W trudnych sprawach o rozwód oraz o podział majątku wspólnego reprezentuje klientów w całej Polsce.
Autorka licznych publikacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.

+ posts

Prawnik w Poznaniu, aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych – zwłaszcza spraw o alimenty, kontakty z dziećmi i władzę rodzicielską.
Absolwentka prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Studia kończone obroną pracy magisterskiej pt. „Sytuacja zwierząt w prawie cywilnym ze szczególnym uwzględnieniem rękojmi przy sprzedaży”. Dzięki temu połączyła jedną z jej ulubionych dziedzin prawa - czyli prawa cywilnego z kynologią.
Doświadczenie zawodowe zdobywała już w czasie studiów, pracując w kancelariach adwokackich i radcowskich, a także w Urzędzie Skarbowym Poznań - Winogrady, dzięki czemu poza zagadnieniami prawnymi posiada praktyczną znajomość prawa podatkowego.
Prywatnie wielka miłośniczka psów i szeroko pojętej kynologii, uwielbia także koreańskie filmy i seriale.

adwokat Marlena Słupińska-Strysik

Marlena Słupińska – Strysik

Jestem adwokatem specjalizującym się w trudnych sprawach o rozwód i podział majątku wspólnego. Posiadam bogate doświadczenie praktyczne. Prowadzę sprawy na terenie całej Polski. Staram się działać w taki sposób, aby oszczędzić niedogodności moim klientom. Mogę być Twoim prawnikiem. Skontaktuj się ze mną!
Podobne wpisy