Bardzo często jest tak, że po rozwodzie bądź rozstaniu jeden z rodziców dziecka wyjeżdża do pracy za granicę. Jeżeli to rodzic zobowiązany do płatności alimentów decyduje się na wyjazd za granicę na stałe to jak w takim przypadku rozwiązać kwestię alimentów? Musisz wiedzieć, ze miejsce zamieszkania, nawet jeżeli jest ono za granicą nie ma żadnego wpływu na obowiązek alimentacyjny ojca!
Sprawdźmy razem jak wygląda obowiązek alimentacyjny ojca mieszkającego za granicą i jak takie alimenty egzekwować. Zapraszam do lektury!
Czy polskie alimenty obowiązują za granicą? Alimenty, a wyjazd ojca do innego kraju.
Bardzo często ma miejsce sytuacja w której rodzic płacący alimenty traktuje wyjazd za granicę jako „ucieczkę” od alimentów. W rzeczywistości jednak wyjazd ojca płacącego alimenty za granicę i podjęcie pracy zarobkowej za granicą nie powoduje żadnych zmian w zakresie ciążącego na nim obowiązku alimentacyjnego.
⚠️ Pamiętaj! Emigracja ojca płacącego alimenty nie ma żadnego wpływu na obowiązek alimentacyjny! Od ojca mieszkającego za granicą i tam podejmującego pracę mogą normalnie zostać zasądzone alimenty, a także mogą być one skutecznie egzekwowane.
👉 Zobacz także: Co zrobić, gdy ojciec nie płaci alimentów?
Równie często zdarza się, że rodzic zobowiązany do płatności alimentów wyjeżdża za granicę i przestaje płacić alimenty myśląc, że egzekucja względem niego będzie nieskuteczna. Nie jest to prawdą! Pamiętaj, że wyrok zasądzający alimenty może być przymusowo wykonany także poza terytorium Polski przez właściwe do tego organy.
Egzekucja alimentów z zagranicy – jak dochodzić od rodzica przebywającego za granicą?
W przypadku dochodzenia świadczeń alimentacyjnych zza granicy istotne znaczenie ma to czy ojciec mieszka na terenie Unii Europejskiej czy też poza nią. Nie będzie pewnie zaskoczeniem jak stwierdzę, że dużym uproszczeniem w takich sprawach jest miejsce zamieszkania ojca na terenie Unii Europejskiej.
1. Miejsce zamieszkania ojca na terytorium UE
W przypadku, gdy ojciec dziecka mieszka na terenie Unii Europejskiej zastosowanie będzie miało Rozporządzenie Rady WE nr 4/2009 z dnia 18 grudnia 2008 roku w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń oraz współpracy w zakresie zobowiązań alimentacyjnych (Dz. Urz. UE z 2009 r. L7/1). Zgodnie z ww. rozporządzeniem orzeczenie w zakresie alimentów wydane i wykonalne na terenie jednego państwa członkowskiego UE podlega wykonaniu również w innym państwie członkowskim.
Z treścią rozporządzenia możesz zapoznać się tutaj. 👉
2. Miejsce zamieszkania ojca poza terytorium UE
W przypadku, gdy rodzic zobowiązany do uiszczania alimentów mieszka poza terytorium Unii Europejskiej egzekucja alimentów również jest możliwa. W takim przypadku niezbędne będzie sprawdzenie czy z państwem w którym mieszka ojciec, Polska ma zawartą umowę międzynarodową. Inną możliwością jest sprawdzenie czy Polska i kraj w którym mieszka ojciec dziecka są stronami umowy międzynarodowej wielostronnej, przykładowo Konwencji Haskiej z dnia 23 listopada 2007 r. o międzynarodowym dochodzeniu alimentów na rzecz dzieci i innych członków rodziny.
Wyszukiwarkę umów międzynarodowych, których stroną jest Polska znajdziesz tutaj. 👉
Z treścią Konwencji Haskiej możesz zapoznać się tutaj. 👉
Jak ściągnąć alimenty dla dziecka od ojca pracującego za granicą?
W pierwszej kolejności, musisz pamiętać, że polski komornik działa wyłącznie na terytorium naszego kraju. Nie jest więc możliwe skierowanie egzekucji alimentów od ojca mieszkającego w innym państwie do polskiego komornika. Możliwe jest natomiast egzekwowanie alimentów na podstawie polskiego tytułu wykonawczego (czyli wyroku o alimenty zaopatrzonego w klauzulę wykonalności) przez odpowiedni organ zagraniczny.
W przypadku egzekucji alimentów zza granicy powinnaś w pierwszej kolejności zwrócić się z prośbą o pomoc w opracowaniu wniosku o realizację alimentów od dłużnika mieszkającego za granicą. Swoją prośbę składasz we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania wierzyciela sądzie okręgowym.
💡 Przykładowe wnioski o realizację alimentów od ojca mieszkającego za granicą z wyszczególnieniem kraju zamieszkania dłużnika znajdziesz tutaj.
Zobacz także: Jak załatwić alimenty ugodowo?
Potrzebujesz pomocy adwokata? Chcesz uzyskać alimenty od ojca mieszkającego za granicą?
Zapraszamy do kontakty z naszą Kancelarią Adwokacką w Poznaniu.⚖️ Posiadamy bogate doświadczenie w sprawach rodzinnych, w tym o: alimenty, kontakty z dziećmi i władzę rodzicielską. Pomagamy ocenić rozsądną wysokość alimentów, przygotować pozew o alimenty, a jeśli przepisy na to pozwalają – także ściągnąć alimenty z zagranicy.
Zapraszamy do współpracy!⚖️
Adwokat w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych i spadkowych. Posiada bogatą praktykę w sprawach o rozwód, podział majątku, kontakty z dziećmi, władzę rodzicielską i opiekę nad dziećmi. Specjalizuje się zwłaszcza w trudnych rozwodach – gdy w grę wchodzi podział majątku firmowego, walka o winę lub o dzieci.
Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także podyplomowe studia z zakresu rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Następnie ukończyła aplikację radcowską i zdała egzamin radcowski. Wykonywała zawód radcy
prawnego. Obecnie wykonuje zawód adwokata. Prowadzi praktykę adwokacką w Poznaniu, Wolsztynie oraz w Świeciu. W trudnych sprawach o rozwód oraz o podział majątku wspólnego reprezentuje klientów w całej Polsce.
Autorka licznych publikacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.
- Marlena Słupińska-Strysikhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/marlena-slupinska/
- Marlena Słupińska-Strysikhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/marlena-slupinska/
- Marlena Słupińska-Strysikhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/marlena-slupinska/
- Marlena Słupińska-Strysikhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/marlena-slupinska/
Prawnik w Poznaniu, aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych – zwłaszcza spraw o alimenty, kontakty z dziećmi i władzę rodzicielską.
Absolwentka prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Studia kończone obroną pracy magisterskiej pt. „Sytuacja zwierząt w prawie cywilnym ze szczególnym uwzględnieniem rękojmi przy sprzedaży”. Dzięki temu połączyła jedną z jej ulubionych dziedzin prawa - czyli prawa cywilnego z kynologią.
Doświadczenie zawodowe zdobywała już w czasie studiów, pracując w kancelariach adwokackich i radcowskich, a także w Urzędzie Skarbowym Poznań - Winogrady, dzięki czemu poza zagadnieniami prawnymi posiada praktyczną znajomość prawa podatkowego.
Prywatnie wielka miłośniczka psów i szeroko pojętej kynologii, uwielbia także koreańskie filmy i seriale.
- Aleksandra Flaumhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/aleksandra-flaum/
- Aleksandra Flaumhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/aleksandra-flaum/
- Aleksandra Flaumhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/aleksandra-flaum/
- Aleksandra Flaumhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/aleksandra-flaum/