Alimenty na dziecko do 25 roku życia w 2024 r. – zmiany w alimentach

alimenty na dziecko do 25 roku życia

Alimenty na dorosłe dziecko potrafią wzbudzać wiele wątpliwości. Wielu rodziców jest zdania, że alimenty przysługują dziecku jedynie do 18 roku życia. Jednakże w rzeczywistości nie istnieją żadne widełki określające wiek do którego alimenty powinny być płacone. W przypadku natomiast świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego alimenty mogą przysługiwać maksymalnie do 25 roku życia bądź w niektórych przypadkach bezterminowo.

Czy jednak alimenty na dorosłe dziecko uległy jakimkolwiek zmianom w 2024 r.? Odpowiedź brzmi – to zależy. W przypadku alimentów uiszczanych przez rodzica zobowiązanego nie nastąpiły żadne zmiany, jednakże w 2024 r. zostały wprowadzone modyfikacje w zakresie świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego.

W ramach niniejszego artykułu zapoznasz się ze wszystkimi najnowszymi zmianami w zakresie alimentów na dziecko do 25 roku życia. Zapraszam do lektury!

Alimenty na dorosłe dziecko – czy nastąpiły w tym zakresie jakiekolwiek zmiany?

W polskim prawie nie istnieje żadna górna granica wieku do której należy uiszczać alimenty na dziecko. Alimenty przysługują dopóki dziecko nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać. W praktyce oznacza to, że jeżeli dziecko osiągnęło pełnoletność, ale dalej się uczy – wówczas w dalszym ciągu jest uprawnione do otrzymywania alimentów. Jeżeli natomiast dziecko, które ukończyło już 18 lat pracuje i przestało się uczyć, a uzyskiwane wynagrodzenie za pracę pozwala dziecku na samodzielne utrzymanie – wówczas stanowi to podstawę do uchylenia alimentów.

W zakresie renty alimentacyjnej na dziecko, w tym na dziecko dorosłe w 2024 roku nie zaszły żadne istotne zmiany prawne. W praktyce bardzo często jest tak, że alimenty rodzic zobowiązany płaci do czasu aż dziecko zakończy naukę na studiach, czyli do 26 roku życia dziecka.

Więcej na temat alimentów na dorosłe dziecko możesz przeczytać w innym naszym artykule.

Zapraszam do lektury!

Alimenty na dziecko do 25 roku życia z Funduszu Alimentacyjnego – zmiany

Zadaniem Funduszu Alimentacyjnego jest wsparcie osób uprawnionych do alimentów, które jednak nie są w stanie ich wyegzekwować. Pomoc w ramach Funduszu przysługuje dzieciom do ukończenia 18 roku życia bądź do zakończenia przez nie nauki, jednakże nie dłużej niż do ukończenia 25 roku życia.

W przypadku świadczeń przyznawanych z Funduszu Alimentacyjnego, od roku świadczeniowego 2023/2024 zostały wprowadzone pewne zmiany. Od października 2023 r. nastąpił wzrost kryterium dochodowego uprawniającego do uzyskania świadczeń z Funduszu. Aktualnie świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego przysługuje osobom, których dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 1.209 zł miesięcznie.

Wprowadzone zmiany dotyczące Funduszu Alimentacyjnego zakładają również waloryzację wysokości świadczeń co 3 kolejne lata. Decydującym wskaźnikiem w tej kwestii będzie natomiast procentowy wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę.

W pozostałym zakresie alimenty z Funduszu również nie uległy zmianie.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o samym Funduszu Alimentacyjnym i sposobie wnioskowania o świadczenie z tego Funduszu to zapraszam Cię do przeczytania innego naszego artykułu: jak otrzymać alimenty z funduszu alimentacyjnego. Tutaj dowiesz się jak wygląda procedura przyznawania świadczenia, a także znajdziesz przydatne linki, które ułatwią Ci przygotowanie wniosku.

 

+ posts

Adwokat w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych i spadkowych. Posiada bogatą praktykę w sprawach o rozwód, podział majątku, kontakty z dziećmi, władzę rodzicielską i opiekę nad dziećmi. Specjalizuje się zwłaszcza w trudnych rozwodach – gdy w grę wchodzi podział majątku firmowego, walka o winę lub o dzieci.
Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także podyplomowe studia z zakresu rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Następnie ukończyła aplikację radcowską i zdała egzamin radcowski. Wykonywała zawód radcy
prawnego. Obecnie wykonuje zawód adwokata. Prowadzi praktykę adwokacką w Poznaniu, Wolsztynie oraz w Świeciu. W trudnych sprawach o rozwód oraz o podział majątku wspólnego reprezentuje klientów w całej Polsce.
Autorka licznych publikacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.

+ posts

Prawnik w Poznaniu, aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych – zwłaszcza spraw o alimenty, kontakty z dziećmi i władzę rodzicielską.
Absolwentka prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Studia kończone obroną pracy magisterskiej pt. „Sytuacja zwierząt w prawie cywilnym ze szczególnym uwzględnieniem rękojmi przy sprzedaży”. Dzięki temu połączyła jedną z jej ulubionych dziedzin prawa - czyli prawa cywilnego z kynologią.
Doświadczenie zawodowe zdobywała już w czasie studiów, pracując w kancelariach adwokackich i radcowskich, a także w Urzędzie Skarbowym Poznań - Winogrady, dzięki czemu poza zagadnieniami prawnymi posiada praktyczną znajomość prawa podatkowego.
Prywatnie wielka miłośniczka psów i szeroko pojętej kynologii, uwielbia także koreańskie filmy i seriale.

adwokat Marlena Słupińska-Strysik

Marlena Słupińska – Strysik

Jestem adwokatem specjalizującym się w trudnych sprawach o rozwód i podział majątku wspólnego. Posiadam bogate doświadczenie praktyczne. Prowadzę sprawy na terenie całej Polski. Staram się działać w taki sposób, aby oszczędzić niedogodności moim klientom. Mogę być Twoim prawnikiem. Skontaktuj się ze mną!
Podobne wpisy