Postępowania sądowe w sprawie alimentów bardzo często potrafią trwać kilka miesięcy. Taki stan rzeczy powoduje, że polski ustawodawca co jakiś czas powraca z pomysłem wprowadzenia zmian w zakresie alimentów. Jednym z z nich jest wprowadzenie do polskiego kodeksu rodzinnego alimentów natychmiastowych. Celem alimentów natychmiastowych miałoby być zdecydowanie szybsze i prostsze uzyskanie renty alimentacyjnej dla uprawnionego dziecka.
W tym artykule dowiesz się wszystkich najważniejszych kwestii związanych z alimentami natychmiastowymi. Zapraszam do lektury! 👉
Czym są alimenty natychmiastowe i jaki jest ich cel?
Alimenty natychmiastowe mają umożliwić szybkie uzyskanie środków finansowych niezbędnych do zaspokojenia usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego dziecka. Celem wprowadzenia takich alimentów miałoby być znaczne usprawnienie procedury uzyskania świadczeń alimentacyjnych. Cała procedura rozpatrzenia wniosku o alimenty natychmiastowe ma trwać maksymalnie 14 dni.
Obecnie uzyskanie alimentów bardzo często wiążę się z kilkumiesięcznym postępowaniem sądowym i koniecznością spełnienia wielu formalności. Taki stan rzeczy powoduje, że usprawiedliwione potrzeby dziecka przez ten czas mogą nie być w pełni zaspokajane. Wprowadzenie alimentów natychmiastowych ma za zadanie uprościć procedurę i ją znacznie przyspieszyć. Dzięki temu uprawniony bez zbędnego opóźnienia będzie miał zapewnione środki niezbędne do zaspokajania jego potrzeb bytowych.
Od kiedy mają obowiązywać alimenty natychmiastowe?
Temat alimentów natychmiastowych pojawił się wraz z rządowym projektem zmiany ustawy – Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy. Projekt ten wpłynął do Sejmu na początku 2019 roku. Termin wejścia w życie tej regulacji nie jest natomiast na chwile obecną znany, do dnia dzisiejszego nie została wyznaczona konkretna data. Prace nad projektem zostały przerwane w związku z końcem kadencji Sejmu.
W Polsce obowiązuje bowiem tzw. zasada dyskontynuacji. W jej myśl Sejm nowej kadencji nie kontynuuje prac legislacyjnych Sejmu z poprzedniej kadencji.
Pozew o alimenty natychmiastowe – jak będzie wyglądało złożenie wniosku o alimenty natychmiastowe?
Uzyskanie alimentów natychmiastowych ma być szybsze i prostsze w porównaniu z dotychczasową procedurą. W związku z tym również sam wniosek o alimenty natychmiastowe będzie prostszy w porównaniu ze standardowym pozwem o alimenty. Z założenia wniosek o alimenty natychmiastowe ma być przystępny, tak, aby każdy potrafił go wypełnić samodzielnie bez konieczności udziału adwokata lub radcy prawnego.
Wniosek o alimenty natychmiastowe nie będzie wymagał również podania tzw. WPS (wartości przedmiotu sporu). Kolejną nowością będzie to, że będzie można go złożyć zarówno w formie papierowej jak i elektronicznej przez stronę ministerstwa. Następną różnicą w porównaniu do obecnego pozwu o alimenty będzie najprawdopodobniej to, że nie będzie trzeba dołączać do wniosku wielu załączników.
Wystarczające będą takie dokumenty jak:
- odpis aktu urodzenia uprawnionego dziecka,
- dane Wnioskującego oraz
- oświadczenie o o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
Wysokość alimentów natychmiastowych – ile będzie wynosić takie świadczenie?
Wysokość alimentów natychmiastowych ma być zależna od dwóch czynników:
- kwoty minimalnego wynagrodzenia ustalanego na kolejny rok,
- liczby dzieci pochodzących od tych samych rodziców.
Wysokość alimentów natychmiastowych będzie w związku z tym wyglądała następująco:
- 1 dziecko = 21% minimalnego wynagrodzenia za pracę,
- 2 dzieci = 19 % minimalnego wynagrodzenia za pracę na każde z dwójki dzieci,
- 3 dzieci = 17% minimalnego wynagrodzenia za pracę na każde z trójki dzieci,
- 4 dzieci = 15% minimalnego wynagrodzenia za pracę na każde z czwórki dzieci,
- 5 dzieci i więcej = 13% minimalnego wynagrodzenia za pracę na każde z piątki lub więcej dzieci.
W dotychczasowych sprawach o alimenty kwota świadczenia jest ustalana indywidualnie w oparciu o możliwości zarobkowe zobowiązanego rodzica i usprawiedliwione potrzeby uprawnionego dziecka. W przypadku alimentów natychmiastowych znaczenie będą mieć jedynie wskazywane wyżej: pensja minimalna i ilość dzieci.
⚠️ UWAGA! Zgodnie z założeniem ustawodawcy wartość świadczenia będzie podlegała waloryzacji. Wartość alimentów natychmiastowych będzie ogłaszana w formie obwieszczenia przez Ministra Sprawiedliwości co roku na kolejny rok kalendarzowy.
Postępowanie o alimenty natychmiastowe – jak będzie przebiegało?
Złożenie pozwu o alimenty natychmiastowe będzie skutkowało wydaniem przez sąd nakazu zapłaty. Taki nakaz zapłaty będzie natychmiast wykonalny. Dzięki temu w przypadku braku płatności alimentów przez drugą stronę będziesz mogła od razu skierować sprawę do postępowania egzekucyjnego.
⚠️ Pamiętaj! Od nakazu zapłaty rodzic zobowiązany będzie mógł wnieść zarzuty. W przypadku wniesienia zarzutów od nakazu zapłaty przez rodzica zobowiązanego sprawa będzie rozpatrywana w trybie dotychczasowym.
Alimenty natychmiastowe – podsumowanie
Jak widzisz ustawodawca planuje wprowadzić spore uproszczenia w zakresie uzyskiwania alimentów. Jednakże na chwilę obecną nie jest wiadome kiedy omawiane zmiany wejdą w życie. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o planowanej reformie prawa rodzinnego możesz poczytać o tym tutaj.
Adwokat w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych i spadkowych. Posiada bogatą praktykę w sprawach o rozwód, podział majątku, kontakty z dziećmi, władzę rodzicielską i opiekę nad dziećmi. Specjalizuje się zwłaszcza w trudnych rozwodach – gdy w grę wchodzi podział majątku firmowego, walka o winę lub o dzieci.
Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także podyplomowe studia z zakresu rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Następnie ukończyła aplikację radcowską i zdała egzamin radcowski. Wykonywała zawód radcy
prawnego. Obecnie wykonuje zawód adwokata. Prowadzi praktykę adwokacką w Poznaniu, Wolsztynie oraz w Świeciu. W trudnych sprawach o rozwód oraz o podział majątku wspólnego reprezentuje klientów w całej Polsce.
Autorka licznych publikacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.
- Marlena Słupińska-Strysikhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/marlena-slupinska/
- Marlena Słupińska-Strysikhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/marlena-slupinska/
- Marlena Słupińska-Strysikhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/marlena-slupinska/
- Marlena Słupińska-Strysikhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/marlena-slupinska/
Prawnik w Poznaniu, aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych – zwłaszcza spraw o alimenty, kontakty z dziećmi i władzę rodzicielską.
Absolwentka prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Studia kończone obroną pracy magisterskiej pt. „Sytuacja zwierząt w prawie cywilnym ze szczególnym uwzględnieniem rękojmi przy sprzedaży”. Dzięki temu połączyła jedną z jej ulubionych dziedzin prawa - czyli prawa cywilnego z kynologią.
Doświadczenie zawodowe zdobywała już w czasie studiów, pracując w kancelariach adwokackich i radcowskich, a także w Urzędzie Skarbowym Poznań - Winogrady, dzięki czemu poza zagadnieniami prawnymi posiada praktyczną znajomość prawa podatkowego.
Prywatnie wielka miłośniczka psów i szeroko pojętej kynologii, uwielbia także koreańskie filmy i seriale.
- Aleksandra Flaumhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/aleksandra-flaum/
- Aleksandra Flaumhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/aleksandra-flaum/
- Aleksandra Flaumhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/aleksandra-flaum/
- Aleksandra Flaumhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/aleksandra-flaum/