Nierzadko zdarzają się sytuacje, gdy rodzic zobowiązany do płacenia alimentów na dziecko uchyla się od realizacji tego obowiązku. W takich przypadkach często niezbędne jest zaangażowanie komornika i wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Czy jednak egzekucja komornicza alimentów wiąże się z ponoszeniem jakichkolwiek kosztów? Odpowiedź brzmi – tak! Jednakże obowiązkiem ich poniesienia obciążony jest dłużnik, czyli rodzic niepłacący alimentów!
Egzekucja alimentów – jakie opłaty pobiera komornik sądowy?
Świadczenia alimentacyjne traktowane są przez Ustawę o kosztach komorniczych jako świadczenia powtarzające się. W takim przypadku należnością główną od której komornik obliczą opłatę stosunkową jest suma alimentów bieżących i zaległych za jeden rok. Jeżeli natomiast świadczenia należą się za okres krótszy niż rok – za cały ten okres. Suma tych świadczeń stanowi podstawę do obliczenia wysokości opłaty stosunkowej.
Opłata stosunkowa pobierana przez komornika w takim przypadku wynosi 10% wartości wyegzekwowanego świadczenia. Może być natomiast tak, że rodzic zobowiązany do uiszczania alimentów zdecyduje się zapłacić całość lub część należności od razu do rąk komornika bądź na jego rachunek bankowy. Jeżeli dokona tego w terminie miesiąca od dnia zawiadomienia go o wszczęciu egzekucji – opłata stosunkowa wyniesie wówczas 3% wartości wyegzekwowanego świadczenia. Określa się to mianem „premii dla dłużnika” za dobrowolne spełnienie świadczenia.
Pamiętaj! Koszty komornicze związane z prowadzeniem egzekucji alimentów obciążają w całości dłużnika! Opłata stosunkowa od egzekucji alimentów zostanie ściągnięta przez komornika od rodzica uchylającego się od płatności alimentów.
Zaliczka na czynności komornicze, a egzekucja alimentów
Jak zostało to już wskazane wyżej, w przypadku egzekucji alimentów jako wierzyciel nie jesteś obciążony żadnymi kosztami związanymi z postępowaniem. W tym przypadku wszelkie koszty ponosi dłużnik, czyli rodzic uchylający się od płatności alimentów. Komornik egzekwując alimenty pobiera również od dłużnika kwoty niezbędne na pokrycie kosztów postępowania. Oznacza to, że po złożeniu wniosku o egzekucję alimentów komornik nie wezwie Cię do uiszczenia zaliczki na wydatki związane z prowadzeniem postępowania. Wynika to wprost z przepisów prawa. Kosztami tymi zostanie obarczony dłużnik!
Koszty komornicze przy egzekucji alimentów – podsumowanie
Jak widzisz, w przypadku, gdy drugi rodzic uchyla się od płacenia alimentów na dziecko masz możliwość zwrócenia się z wnioskiem o wszczęcie egzekucji do komornika. W takim przypadku jako wierzyciel nie będziesz ponosić żadnych kosztów związanych z egzekucją z tytułu alimentów. W sprawach egzekucji alimentów wszelkie koszty związane z prowadzeniem postępowania będą obciążały dłużnika alimentacyjnego.
Adwokat w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych i spadkowych. Posiada bogatą praktykę w sprawach o rozwód, podział majątku, kontakty z dziećmi, władzę rodzicielską i opiekę nad dziećmi. Specjalizuje się zwłaszcza w trudnych rozwodach – gdy w grę wchodzi podział majątku firmowego, walka o winę lub o dzieci.
Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także podyplomowe studia z zakresu rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Następnie ukończyła aplikację radcowską i zdała egzamin radcowski. Wykonywała zawód radcy
prawnego. Obecnie wykonuje zawód adwokata. Prowadzi praktykę adwokacką w Poznaniu, Wolsztynie oraz w Świeciu. W trudnych sprawach o rozwód oraz o podział majątku wspólnego reprezentuje klientów w całej Polsce.
Autorka licznych publikacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.
- Marlena Słupińska-Strysikhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/marlena-slupinska/
- Marlena Słupińska-Strysikhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/marlena-slupinska/
- Marlena Słupińska-Strysikhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/marlena-slupinska/
- Marlena Słupińska-Strysikhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/marlena-slupinska/
Prawnik w Poznaniu, aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych – zwłaszcza spraw o alimenty, kontakty z dziećmi i władzę rodzicielską.
Absolwentka prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Studia kończone obroną pracy magisterskiej pt. „Sytuacja zwierząt w prawie cywilnym ze szczególnym uwzględnieniem rękojmi przy sprzedaży”. Dzięki temu połączyła jedną z jej ulubionych dziedzin prawa - czyli prawa cywilnego z kynologią.
Doświadczenie zawodowe zdobywała już w czasie studiów, pracując w kancelariach adwokackich i radcowskich, a także w Urzędzie Skarbowym Poznań - Winogrady, dzięki czemu poza zagadnieniami prawnymi posiada praktyczną znajomość prawa podatkowego.
Prywatnie wielka miłośniczka psów i szeroko pojętej kynologii, uwielbia także koreańskie filmy i seriale.
- Aleksandra Flaumhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/aleksandra-flaum/
- Aleksandra Flaumhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/aleksandra-flaum/
- Aleksandra Flaumhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/aleksandra-flaum/
- Aleksandra Flaumhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/aleksandra-flaum/