Sprawy dotyczące alimentów potrafią wzbudzać wiele emocji. Poza niepłaceniem przez rodzica zobowiązanego alimentów, innym częstym problemem jest również nieodbieranie korespondencji z sądu lub zmiana adresu przez pozwanego o alimenty. Często jest tak, że rodzic, który chce uniknąć płacenia alimentów nagle zmienia adres zamieszkania bądź nie odbiera korespondencji sądowej. Czy nieodebranie pozwu o alimenty uniemożliwia ich dochodzenie? Odpowiedź brzmi – nie!
Dlaczego pozwany o alimenty nie odbiera korespondencji?
Powody nieodbierania korespondencji sądowej zawierającej pozew o alimenty z reguły najczęściej są dwa:
- Pozwany o alimenty zmienił swoje miejsce zamieszkania, lub
- Pozwany mieszka pod wskazanym w pozwie adresem jednakże celowo nie odbiera sądowej korespondencji.
Celem takich działań ze strony zobowiązanego do alimentacji jest zazwyczaj myśl, że jak nie odbierze korespondencji bądź też zmieni miejsce zamieszkania na nieznane matce dziecka to uniknie płacenia alimentów. Oczywiście takie działania, choć powszechne nie spowodują, że zobowiązany do płatności alimentów ojciec uniknie postępowania sądowego i w dalszej kolejności uiszczania określonych alimentów na dziecko.
Wskazanie adresu zamieszkania jako wymóg formalny pozwu o alimenty
Pozew o alimenty – jak każde pismo procesowe musi spełniać szereg wymagań formalnych określonych w art. 126 § 1 i 2 Kodeksu postępowania cywilnego. Jednym z takich wymagań, dotyczących pism wszczynając postępowanie (czyli m.in. pozwu) jest wskazanie adresu zamieszkania o czym mowa w art. 126 § 2 KPC:
„Gdy pismo procesowe jest pierwszym pismem w sprawie, powinno ponadto zawierać oznaczenie przedmiotu sporu oraz:
1) oznaczenie miejsca zamieszkania lub siedziby i adresy stron albo, w przypadku gdy strona jest przedsiębiorcą wpisanym do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – adres do doręczeń wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.”
Zobacz także: Egzekucja alimentów przez komornika
Pozwany nie odebrał pozwu o alimenty – co dalej?
Wyobraźmy sobie następującą sytuację: Ojciec Twojego małoletniego dziecka nie płaci dobrowolnie alimentów, w związku z czym decydujesz się złożyć pozew. Pozew składasz we właściwym sądzie i czekasz na dalszy rozwój sytuacji. Po pewnym czasie okazuje się, że druga strona nie odebrała wysłanego przez Sąd pozwu – co w takiej sytuacji?
W przypadku, gdy wysłany przez właściwy Sąd Rejonowy odpis pozwu zwróci się z uwagi na nieodebranie w wyznaczonym terminie, Sąd wyśle informację o tym stanie rzeczy do Ciebie wraz z zamkniętą kopertą zawierającą odpis pozwu. W takim przypadku, sąd zobowiąże Ciebie do doręczenia odpisu pozwu za pośrednictwem komornika. Na wykonanie zobowiązania Sądu masz 2 miesiące od daty odebrania pisma.
Doręczenie odpisu pozwu o alimenty za pośrednictwem komornika – jak wygląda doręczenie komornicze?
W przypadku, gdy nie wiesz o zmianie adresu przez ojca dziecka lub nie masz jak potwierdzić, że dalej mieszka pod wskazanym adresem wówczas najlepszą metodą doręczenia będzie doręczenie komornicze. W takim wypadku, aby wszcząć procedurę w tym zakresie u komornika sądowego musisz złożyć wniosek o dokonanie doręczenia korespondencji.
Przykładowy wniosek o dokonanie doręczenia komorniczego znajdziesz tutaj:
Do wniosku o doręczenie musisz dołączyć zobowiązanie sądu, które dostałeś oraz zamkniętą kopertę z odpisem pozwu dla pozwanego.
Pamiętaj! We wniosku o doręczenie za pośrednictwem komornika możesz wskazać, aby w sytuacji, gdy doręczenie pod podany adres okaże się nieskuteczne komornik przystąpił do ustalenia adresu zamieszkania adresata.
UWAGA! Wniosek o dokonanie doręczenia komorniczego w przypadku osoby uprawnionej do alimentów nie jest obciążony żadnymi kosztami! Oznacza to, że składając wniosek do komornika o doręczenie pozwu o alimenty nie poniesiesz od niego żadnej opłaty.
Zobacz także: Synowa utrudnia kontakty z wnukiem
Czy istnieją inne możliwości poza doręczeniem komorniczym?
W momencie, gdy otrzymasz z sądu pismo informujące o nieodebraniu przesyłki przez pozwanego, poza doręczeniem komorniczym masz jeszcze dwie inne możliwości:
- Jeżeli znasz nowy adres pozwanego – możesz napisać do sądu pismo z informacją o nowym adresie i wnieść o doręczenie na ten adres (do pisma dołączasz przysłaną przez sąd kopertę dla drugiej strony),
- Jeżeli dotychczasowy adres pozwanego jest aktualny – możesz napisać do sądu pismo, że podany adres w pozwie jest tym właściwym i wnosisz o doręczenie pozwu ponownie na ten adres.
UWAGA! W przypadku, gdy adres podany w pozwie jest właściwy, ale korespondencja sądowa zwróciła się, musisz poza złożeniem pisma udowodnić sądowi, że nowy adres jest aktualny! W tym celu dołącz do pisma np. swoją korespondencję z pozwanym nadawaną na jego adres, zrzut ekranu z rozmowy z pozwanym w której wskazuje, że mieszka pod tym adresem, a także inne dowody, które potwierdzą, że podany adres jest właściwy.
Inną możliwością jest również samodzielne ustalenie adresu pozwanego. Jak możesz tego dokonać? Możesz zwrócić się w tej kwestii do swojej jednostki samorządu terytorialnego. Od lipca 2019 r. wszystkie urzędy posiadają dostęp do rejestru PESEL. Możesz więc złożyć wniosek o udostępnienie informacji z rejestru PESEL. Do swojego wniosku załącz postanowienie sądu o zawieszeniu postępowania bądź pismo z sądu o niemożności doręczenia pozwu. Dzięki temu wykażesz swój interes prawny w uzyskaniu informacji o miejscu zamieszkania pozwanego!
Niemożność doręczenia pozwanemu pozwu o alimenty – jakie są tego skutki?
Czasami jednak zdarza się tak, że pomimo skorzystania z pomocy komornika nie udaje się doręczyć pozwanemu pozwu o alimenty. W takim wypadku sąd będzie musiał zawiesić postępowanie w sprawie. Czy jednak takie zawieszenie całkowicie zamyka drogę do wyroku w sprawie alimentów? Otóż nie! W takim wypadku możesz złożyć do sądu wniosek o ustanowienie kuratora dla osoby nieznanej z miejsca pobytu.
UWAGA! We wniosku musisz udowodnić, ze adres pozwanego pozostaje nieznany. Aby wykazać sądowi, że nie masz możliwości ustalenia adresu drugiej strony warto wymienić wszystkie działania jakie podjęłaś celem ustalenia adresu ojca dziecka.
Adwokat w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych i spadkowych. Posiada bogatą praktykę w sprawach o rozwód, podział majątku, kontakty z dziećmi, władzę rodzicielską i opiekę nad dziećmi. Specjalizuje się zwłaszcza w trudnych rozwodach – gdy w grę wchodzi podział majątku firmowego, walka o winę lub o dzieci.
Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także podyplomowe studia z zakresu rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Następnie ukończyła aplikację radcowską i zdała egzamin radcowski. Wykonywała zawód radcy
prawnego. Obecnie wykonuje zawód adwokata. Prowadzi praktykę adwokacką w Poznaniu, Wolsztynie oraz w Świeciu. W trudnych sprawach o rozwód oraz o podział majątku wspólnego reprezentuje klientów w całej Polsce.
Autorka licznych publikacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.
- Marlena Słupińska-Strysikhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/marlena-slupinska/
- Marlena Słupińska-Strysikhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/marlena-slupinska/
- Marlena Słupińska-Strysikhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/marlena-slupinska/
- Marlena Słupińska-Strysikhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/marlena-slupinska/
Prawnik w Poznaniu, aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych – zwłaszcza spraw o alimenty, kontakty z dziećmi i władzę rodzicielską.
Absolwentka prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Studia kończone obroną pracy magisterskiej pt. „Sytuacja zwierząt w prawie cywilnym ze szczególnym uwzględnieniem rękojmi przy sprzedaży”. Dzięki temu połączyła jedną z jej ulubionych dziedzin prawa - czyli prawa cywilnego z kynologią.
Doświadczenie zawodowe zdobywała już w czasie studiów, pracując w kancelariach adwokackich i radcowskich, a także w Urzędzie Skarbowym Poznań - Winogrady, dzięki czemu poza zagadnieniami prawnymi posiada praktyczną znajomość prawa podatkowego.
Prywatnie wielka miłośniczka psów i szeroko pojętej kynologii, uwielbia także koreańskie filmy i seriale.
- Aleksandra Flaumhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/aleksandra-flaum/
- Aleksandra Flaumhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/aleksandra-flaum/
- Aleksandra Flaumhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/aleksandra-flaum/
- Aleksandra Flaumhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/aleksandra-flaum/