Nierzadko po rozstaniu rodziców pojawia się problem z kwestią uregulowania kontaktów ojca z dzieckiem. Jak wiadomo, w zdecydowanej większości dziecko pozostaje przy matce, a ojciec jedynie widuje się z dzieckiem w ustalonych przez rodziców terminach. Niestety, kwestia kontaktów ojca z dzieckiem często jest również przedmiotem sporu między rodzicami. Jeżeli taka sytuacja występuje u Ciebie – powinnaś złożyć do sądu wniosek o uregulowanie kontaktów ojca z dzieckiem.
Zobaczymy razem jak napisać skuteczny wniosek o uregulowanie kontaktów ojca z dzieckiem!
Kiedy konieczne jest złożenie wniosku w sprawie o kontakty dzieckiem?
Złożenie wniosku o uregulowanie kontaktów ojca z dzieckiem jest niezbędne wtedy, gdy rodzice nie są w stanie dojść do porozumienia w tej kwestii. Wniosek o uregulowanie kontaktów ojca z dzieckiem jest pismem, które inicjuje postępowanie w tej sprawie. W składanym wniosku powinnaś określić preferowany sposób ustalenia kontaktów ojca z dzieckiem.
Jak napisać wniosek o uregulowanie kontaktów ojca z dzieckiem?
Wniosek o uregulowanie kontaktów ojca z małoletnim dzieckiem, jak każde pismo procesowe musi spełniać wymagania określone w art. 126 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego. Żeby więc sporządzić skuteczny wniosek o ustalenie kontaktów musi on zawierać następujące elementy:
- miejscowość i datę sporządzenia wniosku,
- wskazanie siedziby sądu do którego kierujesz swój wniosek⚖️,
- oznaczenie stron postępowania ( w sprawie o kontakty Ty występujesz jako Wnioskodawczyni, a ojciec dziecka jako Uczestnik postępowania),
- oznaczenie pisma (czyli nazwę pisma: „wniosek o uregulowanie kontaktów z dzieckiem”),
- treść żądania (tutaj wskazujesz swoje stanowisko i proponowany sposób uregulowania kontaktów ojca z dzieckiem),
- uzasadnienie wniosku (w tym miejscu przedstaw stan faktyczny sprawy – to jak do tej pory wyglądały kontakty ojca z dzieckiem, czy były realizowane i jak przebiegały),
- podpis,
- załączniki.
Bardzo ważne jest, abyś w treści żądania zawarła swoje stanowisko w kwestii uregulowania kontaktów. Tutaj musisz wskazać sądowi swoją propozycję sposobu ustalenia kontaktów ojca z dzieckiem.
💡 Przykład:
Joanna i Adam byli w długoletnim związku partnerskim, jednakże zdecydowali się rozstać. Mają razem 7-letniego synka Antoniego. Joanna ustaliła z Adamem sposób w jaki miały odbywać się jego kontakty z dzieckiem. Jednakże Adam nie stosował się do przyjętych ustaleń. W związku z narastającym konfliktem w tej kwestii, Joanna złożyła do sądu wniosek o uregulowanie kontaktów. W swoim wniosku w treści żądania zawarła następującą propozycję uregulowania kontaktów Antoniego z ojcem:
- „w każdą środę miesiąca od godz. 15:00 do godz. 20:30 oraz w co drugi weekend miesiąca od piątku od godz. 16:00 do niedzieli do godz. 19:00,
- w okresie Świąt Bożego Narodzenia w latach nieparzystych od 24 grudnia od godz. 17:00 do 25 grudnia do godz. 17:00, a w latach parzystych od 25 grudnia od godz. 17:00 do 26 grudnia do godz. 17:00,
- w Sylwestra i Nowy Rok w latach parzystych od 31 grudnia od godz. 16:00 do 01 stycznia do godz. 18:00,
- w okresie Świąt Wielkanocnych w latach nieparzystych od Wielkiej Soboty od godz. 15:00 do Niedzieli Wielkanocnej do godz. 18:00, a w latach parzystych od Niedzieli Wielkanocnej od godz. 17:00 do Poniedziałku Wielkanocnego do godz. 18:00,
- w okresie ferii zimowych każdego roku, od soboty w drugim tygodniu ferii od godziny 10.00 do następującej po niej soboty do godziny 20.00,
- w okresie wakacji letnich każdego roku, poczynając od dnia 01 lipca od godz. 10.00 do dnia 07 lipca do godz. 20.00 oraz od dnia 01 sierpnia od godziny 10.00 do dnia 14 sierpnia do godziny 20.00.
w odniesieniu do wszystkich wskazanych wyżej okresów, bez obecności matki, poza miejscem zamieszkania dziecka, zobowiązując jednocześnie ojca do odebrania małoletniego Antoniego Kowalskiego z jego miejsca zamieszkania, a po zrealizowaniu kontaktów do odwiezienia małoletniego do jego miejsca zamieszkania.”
⚠️ Pamiętaj! Każda sytuacja jest zupełnie inna, powyżej przedstawiony sposób uregulowania kontaktów stanowi jedynie przykład. W swoim wniosku możesz zupełnie inaczej określić sposób ustalenia kontaktów ojca z dzieckiem.
⚠️ UWAGA! Wniosek o uregulowanie kontaktów ojca z dzieckiem podlega opłacie sądowej! Wysokość opłaty od wniosku wynosi 100 zł. Pamiętaj, aby do wniosku w załącznikach dołączyć potwierdzenie uiszczenia ww. opłaty!
Marlena Słupińska-Strysik
Z jaką częstotliwością powinny odbywać się kontakty z dzieckiem?
Kwestia częstotliwości kontaktów ojca z dzieckiem może wzbudzać pewne wątpliwości. W tym przypadku powinnaś wziąć pod uwagę trzy niezwykle ważne czynniki:
- relacje ojca z dzieckiem ( jak silna jest ich więź) – w przypadku, gdy więź ojca z dzieckiem jest silna, kontakty powinny być częstsze. Jeśli jednak dziecko nie chce spędzać czasu z ojcem lub się go obawia to wpłynie to na ograniczenie kontaktów.
- formę kontaktów (osobista lub za pomocą urządzeń umożliwiających porozumiewanie się na odległość) – poza kontaktami osobistymi, możesz również uzupełniająco ustalić np. kontakty telefoniczne, czyli w jakiś dzień o określonej godzinie ojciec będzie dzwonił do dziecka, aby z nim porozmawiać,
- etap rozwoju dziecka ( na ile dziecko jest już samodzielne) – jak wiadomo, im dziecko jest młodsze tym więcej przebywa z matką, z takiego założenia wychodzą również zazwyczaj sądy.
Jak przebiega sprawa o ustalenie kontaktów ojca z dzieckiem?
Sprawy o uregulowanie kontaktów ojca z dzieckiem mają charakter nieprocesowy. Oznacza to, że w tej sprawie będziesz występowała jako Wnioskodawca, a ojciec dziecka jako Uczestnik. Natomiast właściwym sądem do rozpoznania Twojej sprawy będzie zawsze Sąd Rejonowy miejsca zamieszkania dziecka.
O szczegółach przebiegu sprawy o uregulowanie kontaktów ojca z dzieckiem możesz przeczytać w innym naszym artykule: https://adwokat-i-alimenty.pl/jak-przebiega-sprawa-o-kontakty-z-dzieckiem/.
Adwokat w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych i spadkowych. Posiada bogatą praktykę w sprawach o rozwód, podział majątku, kontakty z dziećmi, władzę rodzicielską i opiekę nad dziećmi. Specjalizuje się zwłaszcza w trudnych rozwodach – gdy w grę wchodzi podział majątku firmowego, walka o winę lub o dzieci.
Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także podyplomowe studia z zakresu rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Następnie ukończyła aplikację radcowską i zdała egzamin radcowski. Wykonywała zawód radcy
prawnego. Obecnie wykonuje zawód adwokata. Prowadzi praktykę adwokacką w Poznaniu, Wolsztynie oraz w Świeciu. W trudnych sprawach o rozwód oraz o podział majątku wspólnego reprezentuje klientów w całej Polsce.
Autorka licznych publikacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.
- Marlena Słupińska-Strysikhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/marlena-slupinska/
- Marlena Słupińska-Strysikhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/marlena-slupinska/
- Marlena Słupińska-Strysikhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/marlena-slupinska/
- Marlena Słupińska-Strysikhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/marlena-slupinska/
Prawnik w Poznaniu, aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych – zwłaszcza spraw o alimenty, kontakty z dziećmi i władzę rodzicielską.
Absolwentka prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Studia kończone obroną pracy magisterskiej pt. „Sytuacja zwierząt w prawie cywilnym ze szczególnym uwzględnieniem rękojmi przy sprzedaży”. Dzięki temu połączyła jedną z jej ulubionych dziedzin prawa - czyli prawa cywilnego z kynologią.
Doświadczenie zawodowe zdobywała już w czasie studiów, pracując w kancelariach adwokackich i radcowskich, a także w Urzędzie Skarbowym Poznań - Winogrady, dzięki czemu poza zagadnieniami prawnymi posiada praktyczną znajomość prawa podatkowego.
Prywatnie wielka miłośniczka psów i szeroko pojętej kynologii, uwielbia także koreańskie filmy i seriale.
- Aleksandra Flaumhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/aleksandra-flaum/
- Aleksandra Flaumhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/aleksandra-flaum/
- Aleksandra Flaumhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/aleksandra-flaum/
- Aleksandra Flaumhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/aleksandra-flaum/