Dostałem pozew o alimenty – jak przygotować odpowiedź na pozew w sprawie o alimenty?

dostałem pozew o alimenty

Odebrałeś od listonosza przesyłkę sądową w której znajdował się odpis pozwu w sprawie o alimenty. Zastanawiasz się co teraz zrobić. Jak skutecznie bronić swoich interesów w takim przypadku i jak się zachować? Otóż, najlepsze co możesz zrobić to przygotować odpowiedź na pozew o alimenty! Poniżej wyjaśnię co musisz zrobić!

Dostałem pozew o alimenty – czy powinienem przygotować odpowiedź na pozew o alimenty? 

W przypadku, gdy alimenty nie zostały przez Ciebie i matkę dziecka wcześniej uregulowane, na przykład w drodze ugodowego rozwiązania tej kwestii, sprawą tą zajmie się sąd. Sąd prześle do Ciebie odpis pozwu o alimenty, abyś mógł się zapoznać z jego treścią i do niego ustosunkować.

⚠️ Pamiętaj! Po otrzymaniu odpisu pozwu najlepsze co możesz zrobić to odpowiedzieć na pozew! Brak odpowiedzi na pozew o alimenty na dziecko z Twojej strony znacznie utrudni obronę Twoich interesów przed sądem. Sąd wówczas może wydać wyrok zaoczny na posiedzeniu niejawnym, w którym przychyli się do żądania strony powodowej. Odpowiedź na pozew należy złożyć w terminie 14 dni liczonych od dnia odebrania pisma.

Dlatego więc, jeśli otrzymałeś odpis pozwu o alimenty – zachowaj spokój, przeanalizuj dokładnie pozew i przedstaw swoje stanowisko w sprawie w odpowiedzi na pozew. Odnieś się dokładnie do każdej kwestii budzącej Twoje wątpliwości. Jeżeli Twoim zdaniem matka dziecka w nieprawdziwy sposób przedstawia jakąkolwiek kwestię – zwróć na to uwagę sądu!

O co możesz wnieść do sądu jeśli dostałeś pozew o podwyższenie alimentów?

Przygotowując swoją odpowiedź na pozew, możesz do sądu wnieść o:

  • oddalenie żądania zasądzenia alimentów w całości,
  • oddalenie powództwa powyżej wskazanej przez Ciebie kwoty, którą jesteś w stanie płacić,
  • przychylić się do stanowiska zawartego w pozwie.

 

⚠️ UWAGA! Sytuacja w której sąd przychyli się do Twojego żądania dotyczącego oddalenia powództwa w całości jest bardzo mało prawdopodobna. Jako ojciec jesteś zobowiązany łożyć na utrzymanie swoich małoletnich dzieci i nie masz możliwości uchylenia się od swojego obowiązku alimentacyjnego. Najrozsądniej zrobisz jeśli przedstawisz sądowi kwotę alimentów, która Twoim zdaniem jest odpowiednia i którą jesteś w stanie płacić.

💡 Przykład:

Katarzyna Nowak i Roman Kowalski mają córkę Anię. Nie byli małżeństwem, pozostawali w długoletnim związku partnerskim, jednak ostatecznie rozstali się. Katarzyna wniosła do sądu pozew w imieniu córki w którym domagała się zasądzenia 1.500 zł alimentów. Roman nie jest w stanie płacić tak wysokiej kwoty, dlatego też w swojej odpowiedzi na pozew sformułował swoje żądanie w następujący sposób:

Wnoszę o oddalenie powództwa powyżej kwoty 1.000 zł tytułem alimentów wobec małoletniej Anny Kowalskiej.”

Jak napisać odpowiedź na pozew o alimenty?

Odpowiedź na pozew, jak każde inne pismo procesowe musi spełniać wymagania, które zostały określone w art. 126 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego. Tak, więc, aby sporządzić odpowiedź na pozew, która będzie skuteczna musi ona zawierać:

  • miejscowość i datę sporządzenia pisma,
  • wskazanie siedziby sądu do którego kierujesz swoją odpowiedź na pozew,
  • oznaczenie stron postępowania,
  • sygnaturę sprawy (znajdziesz ją w piśmie przewodnim sądu do którego dołączony był odpis pozwu),
  • oznaczenie pisma (czyli nazwę pisma: „odpowiedź na pozew o alimenty”),
  • treść żądania (czyli Twoje stanowisko w sprawie),
  • uzasadnienie odpowiedzi na pozew,
  • podpis,
  • załączniki.

 

👉 Pamiętaj! Niezwykle ważnym elementem Twojej odpowiedzi na pozew jest uzasadnienie. To właśnie w uzasadnieniu przedstawiasz sądowi dokładnie swoje stanowisko oraz argumenty przemawiające za tym, aby zasądził kwotę alimentów wskazaną przez Ciebie. W odpowiedzi na pozew przedstawiasz sądowi swoją sytuację finansową oraz to, jak Twoim zdaniem kształtują się usprawiedliwione potrzeby uprawnionego dziecka. 

⚠️ UWAGA! W uzasadnieniu odnieś się również do argumentów strony przeciwnej zawartych w pozwie – jeżeli Twoim zdaniem druga strona nie ma racji – koniecznie zasygnalizuj to sądowi!

Więcej o tym jak przygotować skuteczną odpowiedź na pozew w sprawie o alimenty dowiesz się tutaj: https://adwokat-i-alimenty.pl/jak-prawidlowo-napisac-odpowiedz-na-pozew-o-alimenty/

Potrzebujesz pomocy adwokata?

Napisz do mnie!

Adwokat
Marlena Słupińska-Strysik
Adwokat
Marlena Słupińska-Strysik

Jak się skutecznie bronić w przypadku otrzymania pozwu o alimenty?

Przygotowując swoją odpowiedź na pozew o alimenty powinieneś w pierwszej kolejności dokładnie przeczytać otrzymany pozew i zastanowić się dlaczego Twoim zdaniem określone w pozwie alimenty są za wysokie. Aby skutecznie się bronić powinieneś przyjąć argumentację zmierzającą do wykazania, że:

  • koszty utrzymania dziecka określone w pozwie są zawyżone, lub
  • Twoje możliwości zarobkowe i majątkowe nie pozwalają na ponoszenie tak wysokich alimentów bez uszczerbku dla zaspokajania Twoich podstawowych potrzeb życiowych.

 

👉 Pamiętaj! Nie powołuj się w swojej odpowiedzi na pozew na to, że matka dziecka otrzymuje na nie 500+, gdyż tego typu argumenty nie podlegają uwzględnieniu przez sąd. Świadczenie 500+ nie jest w ogóle wliczane do świadczeń alimentacyjnych, dlatego też nie podnoś argumentów tego rodzaju.

⚠️ UWAGA! Nie opieraj swojego stanowiska również na tym, że dziecko jest już pełnoletnie. Jak możesz dowiedzieć się z innego naszego artykułu: https://adwokat-i-alimenty.pl/kiedy-musisz-placic-alimenty-na-dorosle-dziecko/, nie ma górnej granicy wieku do której należy płacić alimenty.

Chcesz by adwokat pomógł Ci złożyć odpowiedź na pozew o alimenty?

W przypadku otrzymania pozwu o alimenty możesz również zwrócić się o pomoc w przygotowaniu odpowiedzi do adwokata. Adwokat lub radca prawny pomoże Ci sporządzić odpowiedź na pozew oraz opracuje razem z Tobą skuteczną strategię procesową. Będzie też reprezentował Cię na rozprawie przed sądem rejonowym, pomoże ocenić zebrane dowody oraz oszacuje uczciwą wysokość alimentów.

Nasza Kancelaria Adwokacka w Poznaniu⚖️ chętnie poprowadzi Twoja sprawę. Możesz umówić się z nami na konsultację telefoniczną lub online. Prowadzimy także sprawy o rozwód, separację i kontakty z dziećmi. Zapraszamy do współpracy!

5/5 - (4 votes)
+ posts

Adwokat w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych i spadkowych. Posiada bogatą praktykę w sprawach o rozwód, podział majątku, kontakty z dziećmi, władzę rodzicielską i opiekę nad dziećmi. Specjalizuje się zwłaszcza w trudnych rozwodach – gdy w grę wchodzi podział majątku firmowego, walka o winę lub o dzieci.
Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także podyplomowe studia z zakresu rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Następnie ukończyła aplikację radcowską i zdała egzamin radcowski. Wykonywała zawód radcy
prawnego. Obecnie wykonuje zawód adwokata. Prowadzi praktykę adwokacką w Poznaniu, Wolsztynie oraz w Świeciu. W trudnych sprawach o rozwód oraz o podział majątku wspólnego reprezentuje klientów w całej Polsce.
Autorka licznych publikacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.

+ posts

Prawnik w Poznaniu, aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych – zwłaszcza spraw o alimenty, kontakty z dziećmi i władzę rodzicielską.
Absolwentka prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Studia kończone obroną pracy magisterskiej pt. „Sytuacja zwierząt w prawie cywilnym ze szczególnym uwzględnieniem rękojmi przy sprzedaży”. Dzięki temu połączyła jedną z jej ulubionych dziedzin prawa - czyli prawa cywilnego z kynologią.
Doświadczenie zawodowe zdobywała już w czasie studiów, pracując w kancelariach adwokackich i radcowskich, a także w Urzędzie Skarbowym Poznań - Winogrady, dzięki czemu poza zagadnieniami prawnymi posiada praktyczną znajomość prawa podatkowego.
Prywatnie wielka miłośniczka psów i szeroko pojętej kynologii, uwielbia także koreańskie filmy i seriale.

adwokat Marlena Słupińska-Strysik

Marlena Słupińska – Strysik

Jestem adwokatem specjalizującym się w trudnych sprawach o rozwód i podział majątku wspólnego. Posiadam bogate doświadczenie praktyczne. Prowadzę sprawy na terenie całej Polski. Staram się działać w taki sposób, aby oszczędzić niedogodności moim klientom. Mogę być Twoim prawnikiem. Skontaktuj się ze mną!
Podobne wpisy