Oprócz rodziców, równie ważne miejsce w życiu dzieci zajmują dziadkowie. Jak wiadomo sytuacje rodzinne bywają bardzo zróżnicowane. Zdarza się, że synowa utrudnia kontakty z wnukami. Czy w takiej sytuacji jako dziadek lub babcia możesz wystąpić do sądu? Tak, dziadkowie również mają prawo do sądowego uregulowania kontaktów z wnukami!
O wszystkich ważnych kwestiach, które musisz znać na temat uregulowania kontaktów z wnukami dowiesz się z niniejszego artykułu. Nasza Kancelaria posiada bogate doświadczenie w sprawach o kontakty. Prowadziliśmy wiele spraw o sądowe uregulowanie kontaktów dziadków z wnukami. Zobaczmy razem co zrobić, abyś mógł cieszyć się ze spotkań z wnukami, bez obaw o zagrania synowej!
Na czym polegają kontakty z dzieckiem?
Kontakty z dzieckiem to możliwość:
- odwiedzin i spotkań z małoletnim,
- zabierania dziecka poza jego miejsce zamieszkania,
- bezpośredniego porozumiewania się z dzieckiem,
- utrzymywania korespondencji,
- rozmowy telefonicznej i komunikowania się przy pomocy środków komunikacji elektronicznej (np. Skype).
Zakres kontaktów z dziećmi został uregulowany w art. 113 § 2 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego (KRO):
„Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej.”
Prawo dziadków do kontaktów z wnukami
W przepisach Kodeksu rodzinnego prawo dziadków do kontaktów z wnukami nie zostało co prawda wprost uregulowane. Jednak dziadkom przysługuje takie samo prawo do kontaktów z dziećmi jak rodzicom. Jak to możliwe? Wynika to właśnie z faktu, że w wielu rodzinach dziadkowie odgrywają ogromną rolę w wychowaniu i życiu małoletnich dzieci. Zgodzisz się na pewno, że nierzadko, gdy rodzice pracują to właśnie dziadkowie sprawują opiekę nad dziećmi, pomagają w nauce i zapewniają im atrakcje.
Kontakt z dziadkami to także przywilej wnuków, dlatego też rodzice nie powinni ograniczać dzieciom możliwości spotkań z dziadkami.
Zobacz także: Jak przebiega sprawa o kontakty z dzieckiem?
Jak często dziadkowie mają prawo widywać wnuki?
Częstotliwość kontaktów dziadków z wnukami nie została w żaden sposób uregulowana prawnie. Najrozsądniej jest więc przyjąć, że kontakty te powinny odbywać się na tyle często, ile jest to potrzebne dla lepszego rozwoju dziecka. Inaczej mówiąc częstotliwość kontaktów powinna być zgodna z dobrem małoletnich.
Powyższe potwierdza wyrok Sądu Rejonowego w Wieliczce z dnia 10 stycznia 2018 r. w sprawie o sygnaturze akt III Nsm 907/17:
„Oczywiście kardynalną przesłanką warunkującą rozstrzygnięcie dotyczące kontaktów z małoletnim, tak w przypadku rodziców jak i dziadków, jest dobro dziecka w szerokim tego słowa znaczeniu, a wiec zarówno materialnym jak i odnoszącym się do rozwoju emocjonalnego oraz psychicznego. Kontakty z wnukami, mogą także wpływać na lepsze wychowanie i rozwój duchowy dziecka oraz niewątpliwie sprzyjają kontynuowaniu więzów wielopokoleniowej rodziny. Okazywanie, więc przez dziadków przywiązania i dbałości o wnuki nie tylko nie kłóci się z interesem dziecka, ale jest ono oczywiście zgodne z jego dobrem.”
Pamiętaj! Polskie prawo nie rozstrzyga w żaden sposób o częstotliwości kontaktów z wnukami. O tym jak często powinieneś widywać się z wnukami decyduje sąd, kierując się przede wszystkim dobrem dziecka i stanem faktycznym danej sprawy!
Na ustalenie przez sąd częstotliwości spotkań z wnukami wpływ mają następujące elementy:
- relacje między dziadkami, a wnukami,
- dotychczasowa częstotliwość kontaktów z wnukami,
- odległość między miejscami zamieszkania dziadków i wnuków oraz możliwości transportowe,
- rozsądne życzenia wnuków.
UWAGA! Aby życzenia dzieci zostały przez sąd uwzględnione małoletni muszą być na tyle dojrzali, aby móc zaproponować rozwiązanie.
Zobacz także: Ograniczenie praw rodzicielskich ojcu
Pamiętaj! Sąd poza częstotliwością kontaktów może również ustalić ich miejsce. Kontakty z wnukami mogą odbywać się albo w miejscu zamieszkania dzieci albo dziadków. W przypadku istnienia poważnego konfliktu między Tobą, a rodzicami dziecka sąd może zadecydować, że w kontaktach ma uczestniczyć kurator sądowy lub inna osoba (np. psycholog).
Synowa utrudnia lub uniemożliwia kontakt z dziadkami – jak postępować w takiej sytuacji?
Zdarzają się sytuacje, gdy rodzice z różnych powodów nie chcą dopuszczać do kontaktów dzieci z dziadkami. Często powodem takich działań jest konflikt na linii synowa-teściowa. Konflikty rodziców, czy matki z dziadkami nie powinny jednak stanowić podstawy do ograniczania dzieciom z nimi kontaktów.
Przykład:
Joanna i Piotr Kowalscy mają dwójkę dzieci. Joanna jest bardzo skonfliktowana z Heleną Kowalską – swoją teściową. Konflikt powstał jeszcze przed ślubem i z czasem się zaognił. Joanna, aby zrobić na złość Helenie stara się jak najbardziej ograniczać jej kontakty z wnukami. Uniemożliwia jej przyjazd do dzieci, a jak Helena zwraca się z propozycją spotkania to Joanna wymyśla inne plany i nastawia dzieci przeciwko babci proponując inne rozrywki.
Jeżeli sytuacja podobna do tej na przykładzie ma miejsce u Ciebie – podejmij zdecydowane działania. W pierwszej kolejności spróbuj rozwiązać problem za pomocą rozmowy. Być może uda się zażegnać konflikt z synową polubownie i bez konieczności toczenia walki w sądzie.
Jeżeli jednak polubowne załatwienie sprawy nie jest możliwe możesz zwrócić się do sądu o uregulowanie Twoich lub Waszych kontaktów z wnukami. W takiej sytuacji powinieneś złożyć wniosek o uregulowanie tej kwestii do sądu rodzinnego.
UWAGA! Składając do sądu wniosek o kontakty z wnukami pamiętaj, że podlega on stosownej opłacie! Opłata od takiego wniosku wynosi 100 zł i potwierdzenie jej uiszczenia musisz dołączyć do swojego pisma.
Jak ustalić kontakty z wnukami w sądzie? Wniosek o ustalenie kontaktów
Jeżeli Twoje próby polubownego rozwiązania kwestii kontaktów nie dały rezultatów zwróć się do sądu o jej rozwiązanie. W tym celu musisz sporządzić do sądu wniosek o uregulowanie kontaktów z wnukami. Wniosek o kontakty powinien zawierać następujące informacje:
- dane stron postępowania,
UWAGA! W sprawie o kontakty nie mamy pozwu, lecz wniosek, dlatego też Ty jesteś określany mianem Wnioskodawcy, a strona przeciwna jest Uczestnikiem postępowania.
- precyzyjne określenie żądania
Pamiętaj! Musisz dokładnie wskazać sądowi jak mają wyglądać Twoje kontakty z wnukami. Określ dni i godziny odbywania kontaktów oraz ich miejsce.
- uzasadnienie swojego stanowiska
UWAGA! W uzasadnieniu dokładnie opisz stan faktyczny swojej sprawy. Dzięki temu sąd będzie miał możliwość dokładnego zapoznania się z Twoją sytuacją. Do wniosku koniecznie dołącz dowody, które potwierdzą fakt utrudniania kontaktów z wnukami.
Pamiętaj! Zamiast kierować od razu sprawę do sądu możesz zdecydować się na postępowanie mediacyjne. Takie postępowanie pozwala często zaoszczędzić czas i pieniądze, dając przy tym bardzo dobre rezultaty. Ugoda mediacyjna może również mieć moc ugody sądowej jeśli zostanie zatwierdzona przez sąd.
Sądowy zakaz kontaktów dziadków z wnukami
Poza możliwością ustalenia kontaktów z wnukami, sąd rodzinny ma również możliwość ich zakazania. Sąd może podjąć taką decyzję jeżeli wymaga tego dobro dziecka. Aby jednak doszło do podjęcia tak drastycznych kroków musi wystąpić jedna z przytoczonych niżej sytuacji, gdy dziadkowie:
- demoralizują wnuki,
- dopuścili się przestępstwa względem wnuków bądź rodziców,
- zachowują się nagannie i zachowanie to ma charakter trwały,
- któreś z nich choruje, a choroba ta zagraża życiu lub zdrowiu wnuków.
Przykład:
Anna i Krzysztof Kowalscy mają dwójkę dzieci, 10-letniego Kacpra i 7-letniego Olafa. Dzieci często jeżdżą do dziadków. Wszystko było dobrze do czasu, aż mama chłopców pokłócili się z dziadkami. Od tego czasu rodzice zauważyli, że dzieci wracają od dziadków bardzo zestresowani i w złych humorach. Zaczęli też posługiwać się nieodpowiednim słownictwem. Okazało się, że dziadkowie nastawiali dzieci przeciwko matce, straszyli chłopców, że już więcej przez mamę do nich nie przyjadą. W rozmowach między sobą, przy dzieciach używali również niecenzuralnych określeń o matce chłopców. Taki stan rzeczy trwa już od wielu miesięcy.
Zobacz także: Kalkulator alimentów na dziecko
Sąd w takich sytuacjach może zadecydować w szczególności o:
- zakazie spotykania się z wnukami,
- zakazie zabierania wnuków poza ich miejsce zamieszkania,
- zakazie porozumiewania się na odległość.
Sąd podejmie decyzję o zakazie kontaktów wnuków z dziadkami biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności danej sprawy. Pamiętaj, że ocena danej sprawy zawsze ma charakter indywidualny.
Marlena Słupińska-Strysik
Czy można ograniczyć kontakty dziadków z wnukami?
Inną możliwością, już nie tak drastyczną jest ograniczenie kontaktów dziadków z wnukami. Ograniczenie kontaktów z dziadkami daje rodzicom możliwość sądowego określenia sposobu tych kontaktów. W takiej sytuacji niezbędne będzie złożenie wniosku do sądu w którym zawarta będzie propozycja kontaktów. Taki wniosek musisz odpowiednio uzasadnić i dołączyć do niego stosowne dowody, które będą potwierdzać stan faktyczny wyrażony w uzasadnieniu.
Zobacz także: Opieka naprzemienna a alimenty
Podjęcie decyzji przez sąd o ograniczeniu kontaktów z dziadkami może polegać na:
- zezwoleniu na kontakty z wnukami jedynie w obecności rodziców, opiekunów lub kuratora,
- ograniczeniu kontaktów jedynie do porozumiewania się na odległość.
Synowa utrudnia kontakty z wnukami – podsumowanie
Jak widzisz istnieją rozwiązania prawne, aby uregulować kontakty z wnukami w sytuacji, gdy synowa lub rodzice dziecka je utrudniają. W pierwszej kolejności jednak powinieneś spróbować porozumieć się z rodzicami dziecka, a dopiero później występować na drogę sądową. Jeżeli jednak nie masz szans na porozumienie się z rodzicami dziecka złóż stosowny wniosek do sądu i działaj!
Zobacz także: Synowa utrudnia kontakt z wnukiem
Potrzebujesz Adwokata? Chcesz uregulować kontakty z wnukami?
Nasza Kancelaria Adwokacka posiada bogate i praktyczne doświadczenie w prowadzeniu licznych spraw o kontakty z dziećmi. Pomogliśmy już sprawy o uregulowanie osobistych kontaktów z wnukami.
Utrzymywanie kontaktów z wnukami jest Twoim prawem i obowiązkiem. To kluczowe, aby dzieci zapamiętały Cię jako kochającą babcię i dziadka – a nie osobę, która nie starała się utrzymać z nimi relację.
Sądowa walka o utrzymywanie kontaktów z dzieckiem to często jedyna linia obrony przed tym, w jaki sposób przedstawia Was wnukom ich matka lub ojciec.
Adwokat w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych i spadkowych. Posiada bogatą praktykę w sprawach o rozwód, podział majątku, kontakty z dziećmi, władzę rodzicielską i opiekę nad dziećmi. Specjalizuje się zwłaszcza w trudnych rozwodach – gdy w grę wchodzi podział majątku firmowego, walka o winę lub o dzieci.
Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także podyplomowe studia z zakresu rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Następnie ukończyła aplikację radcowską i zdała egzamin radcowski. Wykonywała zawód radcy
prawnego. Obecnie wykonuje zawód adwokata. Prowadzi praktykę adwokacką w Poznaniu, Wolsztynie oraz w Świeciu. W trudnych sprawach o rozwód oraz o podział majątku wspólnego reprezentuje klientów w całej Polsce.
Autorka licznych publikacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.
- Marlena Słupińska-Strysikhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/marlena-slupinska/
- Marlena Słupińska-Strysikhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/marlena-slupinska/
- Marlena Słupińska-Strysikhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/marlena-slupinska/
- Marlena Słupińska-Strysikhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/marlena-slupinska/
Prawnik w Poznaniu, aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych – zwłaszcza spraw o alimenty, kontakty z dziećmi i władzę rodzicielską.
Absolwentka prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Studia kończone obroną pracy magisterskiej pt. „Sytuacja zwierząt w prawie cywilnym ze szczególnym uwzględnieniem rękojmi przy sprzedaży”. Dzięki temu połączyła jedną z jej ulubionych dziedzin prawa - czyli prawa cywilnego z kynologią.
Doświadczenie zawodowe zdobywała już w czasie studiów, pracując w kancelariach adwokackich i radcowskich, a także w Urzędzie Skarbowym Poznań - Winogrady, dzięki czemu poza zagadnieniami prawnymi posiada praktyczną znajomość prawa podatkowego.
Prywatnie wielka miłośniczka psów i szeroko pojętej kynologii, uwielbia także koreańskie filmy i seriale.
- Aleksandra Flaumhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/aleksandra-flaum/
- Aleksandra Flaumhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/aleksandra-flaum/
- Aleksandra Flaumhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/aleksandra-flaum/
- Aleksandra Flaumhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/aleksandra-flaum/