Jak uzyskać alimenty bez rozwodu? Alimenty na dzieci w trakcie rozwodu.

alimenty przed rozwodem

Kiedy jest mowa o obowiązku alimentacyjnym, pierwszym skojarzeniem jaki może przyjść Ci na myśl jest rozwód i walka rodziców o dzieci. Czy jednak zawsze alimenty na dzieci można uzyskać dopiero przy rozwodzie? Otóż nie – istnieje możliwość uzyskania świadczenia bez rozwodu! Alimenty bez rozwodu to potoczne określenie świadczenia na zaspokojenie potrzeb rodziny. Sprawdźmy razem jak je uzyskać!

Warunki aby uzyskać alimenty na dzieci bez rozwodu

Uzyskanie tzw. alimentów bez rozwodu, czyli świadczenia na zaspokojenie potrzeb rodziny, jest możliwe po spełnieniu jednego warunku. Warunkiem jego uzyskania jest brak przyczyniania się przez drugiego z małżonków do zaspokajania podstawowych potrzeb rodziny. Obowiązek zaspokajania potrzeb rodziny przez małżonków wynika wprost z art. 27 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego:

Oboje małżonkowie obowiązani są, każdy według swych sił oraz swych możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli. Zadośćuczynienie temu obowiązkowi może polegać także, w całości lub w części, na osobistych staraniach o wychowanie dzieci i na pracy we wspólnym gospodarstwie domowym.

💡 Przykład:

Joanna i Albert zawarli związek małżeński 5 lat temu. Mają dwójkę dzieci. Joanna pracuje, zajmuje się dziećmi, domem oraz wszystkimi sprawami życia codziennego. Albert nie pracuje, twierdzi, że nie ma dla niego pracy, a w domu jedynie siedzi przed telewizorem i nie wykazuje żadnego zainteresowania sprawami rodziny.

W sytuacji jak przedstawiona na powyższym przykładzie Joanna może wystąpić do sądu o zasądzenie świadczenia na zaspokajanie potrzeb rodziny.

Zobacz także: Wysokość alimentów na dziecko

Obowiązek zaspokajania potrzeb rodziny w trakcie małżeństwa

Małżonek musi łożyć na rodzinę w trakcie małżeństwa. Nie może zasłaniać się brakiem pracy lub nieporadnością. Jeden z małżonków nie może żerować na drugim.

Wielokrotnie wypowiadały się o tym sądy.⚖️

Odnośnie przyczyniania się małżonków do zaspokajania potrzeb rodziny i tzw. alimentów bez rozwodu istnieje bardzo wiele orzeczeń. W sprawie wypowiedział się m.in. Sąd Apelacyjny w Warszawie w sprawie o sygnaturze V Aca 377/20 oraz Sąd Rejonowy w Kamiennej Górze w sprawie o sygnaturze III RC 132/16.

Tak naprawdę, wyroków w tego typu sprawach jest o wiele więcej. To bardzo powszechny problem!

Brak zainteresowania dzieckiem a tzw. alimenty bez rozwodu

Co zrobić w przypadku, gdy Twój małżonek nie przejawia zainteresowania sprawami Waszych małoletnich dzieci lub nie łoży na zaspokajanie ich usprawiedliwionych potrzeb? W takiej sytuacji możesz wystąpić do sądu o przyznanie świadczenia na zaspokajanie potrzeb rodziny!

Brak przyczyniania się przez Twojego męża do utrzymania i wychowania Waszego dziecka stanowi przejaw braku przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny. Tak więc możesz wówczas wystąpić do sądu o przyznanie tzw. alimentów bez rozwodu.

Potrzebujesz pomocy adwokata?

Napisz do mnie!

Adwokat
Marlena Słupińska-Strysik
Adwokat
Marlena Słupińska-Strysik

Separacja faktyczna a świadczenie alimentacyjne

Z separacją faktyczną mamy do czynienia w momencie, gdy małżonkowie decydują się zamieszkać osobno, lecz bez uregulowania tej kwestii przed sądem.

💡 Przykład:

Anna i Adam są małżeństwem od 10 lat. Mają razem dwie córki Polę i Maję. Małżonkowie zmagają się z problemami małżeńskimi, często się kłócą i ze sobą nie zgadzają. Nie chcą jednak brać rozwodu czy występować do sądu w sprawie separacji. Zdecydowali się zamieszkać osobno, gdyż uważają, że to może im pomóc w utrzymaniu małżeństwa.

W takiej sytuacji Anna może wystąpić do sądu o świadczenie na zaspokajanie potrzeb rodziny. Fakt, że małżonkowie mieszkają osobno nie zwalnia ich z obowiązku zaspokajania potrzeb rodziny. Dlatego też mieszkający osobno mąż powinien w takim przypadku łożyć na utrzymanie swoich dzieci, które zostały z matką.

Jak uzyskać alimenty bez rozwodu

Aby uzyskać świadczenie na zaspokojenie potrzeb rodziny konieczne jest wystąpienie w tej sprawie do sądu. Musisz wnieść pozew o przyznanie świadczenia na zaspokojenie potrzeb rodziny. W swoim pozwie musisz wskazać kwotę świadczenia jakiej zasądzenia się domagasz.

Pozew w sprawie przyznania takiego świadczenia, tak jak każde pismo procesowe musi spełniać wymagania określone w art. 126 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego. Po złożeniu pozwu do sądu wyznaczona zostanie rozprawa w trakcie której sąd przesłucha Ciebie i drugiego małżonka odnośnie zaspokajania potrzeb rodziny.

⚠️Pamiętaj! Do swojego pozwu dołącz jako załączniki faktury, paragony, zaświadczenia i inne dokumenty, które popierają Twoje stanowisko w sprawie, możesz również powołać do sprawy świadków. Sąd przesłucha świadków na rozprawie na okoliczność przyczyniania się przez Ciebie i Twojego małżonka do zaspokajania potrzeb rodziny.

Sąd po dokładnym zapoznaniu ze sprawą i przeprowadzeniu rozprawy wyda wyrok w którym może zasądzić na Twoją rzecz świadczenie na zaspokajanie potrzeb rodziny w określonej wysokości.

Potrzebujesz Adwokata, który powalczy o zadowalającą wysokość alimentów?

Nasza Kancelaria Adwokacka specjalizuje się w sprawach o alimenty. Chętnie podejmiemy się prowadzenia Twojej sprawy. Możesz także umówić się na konsultację online lub telefoniczną. Zapraszamy do naszej Kancelarii Adwokackiej w Poznaniu.⚖️

+ posts

Adwokat w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych i spadkowych. Posiada bogatą praktykę w sprawach o rozwód, podział majątku, kontakty z dziećmi, władzę rodzicielską i opiekę nad dziećmi. Specjalizuje się zwłaszcza w trudnych rozwodach – gdy w grę wchodzi podział majątku firmowego, walka o winę lub o dzieci.
Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także podyplomowe studia z zakresu rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Następnie ukończyła aplikację radcowską i zdała egzamin radcowski. Wykonywała zawód radcy
prawnego. Obecnie wykonuje zawód adwokata. Prowadzi praktykę adwokacką w Poznaniu, Wolsztynie oraz w Świeciu. W trudnych sprawach o rozwód oraz o podział majątku wspólnego reprezentuje klientów w całej Polsce.
Autorka licznych publikacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.

+ posts

Prawnik w Poznaniu, aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych – zwłaszcza spraw o alimenty, kontakty z dziećmi i władzę rodzicielską.
Absolwentka prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Studia kończone obroną pracy magisterskiej pt. „Sytuacja zwierząt w prawie cywilnym ze szczególnym uwzględnieniem rękojmi przy sprzedaży”. Dzięki temu połączyła jedną z jej ulubionych dziedzin prawa - czyli prawa cywilnego z kynologią.
Doświadczenie zawodowe zdobywała już w czasie studiów, pracując w kancelariach adwokackich i radcowskich, a także w Urzędzie Skarbowym Poznań - Winogrady, dzięki czemu poza zagadnieniami prawnymi posiada praktyczną znajomość prawa podatkowego.
Prywatnie wielka miłośniczka psów i szeroko pojętej kynologii, uwielbia także koreańskie filmy i seriale.

adwokat Marlena Słupińska-Strysik

Marlena Słupińska – Strysik

Jestem adwokatem specjalizującym się w trudnych sprawach o rozwód i podział majątku wspólnego. Posiadam bogate doświadczenie praktyczne. Prowadzę sprawy na terenie całej Polski. Staram się działać w taki sposób, aby oszczędzić niedogodności moim klientom. Mogę być Twoim prawnikiem. Skontaktuj się ze mną!
Podobne wpisy