Kwestie związane z alimentami na dzieci stanowią nie tylko częstą przyczynę konfliktów między stronami, ale również rodzą wiele pytań i wątpliwości. Często te wątpliwości dotyczą tego do kiedy rodzic zobowiązany powinien płacić alimenty na dziecko. W polskim prawie nie istnieje górna granica wieku do której należy płacić alimenty na dziecko, zwłaszcza jeśli dziecko się uczy.
Jak natomiast wygląda kwestia alimentów w przypadku wyboru zaocznego trybu studiowania przez dziecko, czy też należy płacić wówczas alimenty? W tej kwestii należy udzielić prawdziwie prawniczej odpowiedzi – to zależy.
Czy po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności można przestać płacić alimenty?
W społeczeństwie bardzo często można spotkać się z błędnym przekonaniem jakoby osiągnięcie przez dziecko pełnoletności uprawniało rodzica do zaprzestania płacenia alimentów. Oczywiście jest ono błędne. W polskim prawie nie istnieje górna granica wieku do której należy płacić alimenty. W rzeczywistości dopóki dziecko nie jest w stanie się samodzielnie utrzymać, rodzice zobowiązani są do łożenia na jego utrzymanie. Wynika to wprost z art. 133 .
Ukończenie przez dziecko pełnoletności nie warunkuje automatycznego wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego. W tym wieku dzieci najczęściej są jeszcze uczniami szkoły średniej, co uniemożliwia im podjęcie pracy zarobkowej pozwalającej na samodzielne utrzymanie. W rzeczywistości jest tak, że dopóki dziecko się uczy, w tym również na studiach i nie jest w stanie się samodzielnie utrzymać, rodzic zobowiązany do alimentów powinien w dalszym ciągu je uiszczać na rzecz dziecka.
💡 Przykład:
Jan Kowalski jest uczniem technikum. We wrześniu skończył 18 lat. Uczy się i późnym popołudniem wraca do domu z lekcji, ma bardzo dobre wyniki w nauce. Ojciec Jana stwierdził, że skoro syn jest już pełnoletni to nie musi łożyć na jego utrzymanie, gdyż syn jest już dorosły.
Przekonanie ojca Jana jest błędne. Jan jest uczniem szkoły średniej i nie jest w stanie z uwagi na trwającą naukę podjąć pracy zarobkowej. W takim przypadku ojciec Jana w dalszym ciągu jest zobowiązany do płacenia alimentów na syna.
👉 Zobacz także: Prawa ojca płacącego alimenty
Czy w przypadku podjęcia przez dziecko studiów zaocznych muszę dalej płacić alimenty?
W przypadku podjęcia przez dorosłe dziecko studiów w trybie dziennym sytuacja jest dosyć jasna, w takim przypadku niemal zawsze dziecko nie jest w stanie podjąć pracy zarobkowej pozwalającej na samodzielne utrzymanie. Sytuacja jest jednak bardziej skomplikowana w przypadku studiów zaocznych, które z reguły odbywają się wyłącznie w weekendy w formie zjazdów na uczelni.
W przypadku studiów zaocznych to, czy dziecku dalej przysługują alimenty będzie rozpatrywane indywidualnie. Studia zaoczne wiążą się z koniecznością opłacenia czesnego, przygotowaniami do sesji, jak również do odbywania obowiązkowych praktyk. Może więc zdarzyć się tak, że dziecko, pomimo tego, że studiuje zaocznie nie będzie w stanie utrzymać się samodzielnie.
W orzecznictwie znajduje się wiele przykładów rozstrzygnięć w których sądy stwierdziły, że pomimo studiów zaocznych, alimenty dalej dziecku przysługują. Tak na przykład stwierdził Sąd Rejonowy w Pruszkowie w swoim orzeczeniu z dnia 30.09.2016 r., III RC 89/16.
Inaczej natomiast będzie rozpatrywana sytuacja, gdy dziecko studiuje zaocznie i jednocześnie podejmuje pracę zarobkową. Jeżeli podejmowana przez dziecko praca umożliwia dziecku samodzielne utrzymanie to w takim wypadku powinieneś złożyć do sądu pozew o ustalenie, że Twój obowiązek alimentacyjny wygasł.
⚠️ Pamiętaj!
Obowiązek alimentacyjny nie wygasa automatycznie. Nie możesz również przestać płacić alimentów na rzecz dziecka sam z siebie. W przypadku, gdy dziecku alimenty już nie przysługują, bo jest w stanie samodzielnie się utrzymać, musisz złożyć do sądu pozew o ustalenie, że Twój obowiązek alimentacyjny wygasł. Dopiero po otrzymaniu wyroku sądu stwierdzającego wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego możesz przestać płacić alimenty na dziecko!
Jeżeli natomiast dziecko podjęło naukę na studiach zaocznych, a wybrany kierunek studiów umożliwia podjęcie pracy, jednak dziecko świadomie tego nie robi to wówczas powinieneś złożyć pozew o uchylenie obowiązku alimentacyjnego. Pamiętaj jednak, że każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie, więc może zdarzyć się i tak, że sąd w takim przypadku jednak uzna, że alimenty dziecku nadal przysługują.
👉 Zobacz także: Czy alimenty na dziecko są opodatkowane?
Alimenty na dziecko, a studia zaoczne – podsumowanie
Jak widzisz kwestia alimentów na studiujące zaocznie dziecko nie jest wcale taka oczywista. Jeżeli dziecko studiujące zaocznie nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać, ale nie wynika to ze świadomego niepodejmowania w tym kierunku działań to wówczas dziecku dalej przysługują alimenty. Jeżeli jednak dziecko studiując zaocznie również pracuje i osiąga dochody pozwalające na samodzielne utrzymanie to wówczas powinieneś złożyć do sądu pozew o ustalenie, że Twój obowiązek alimentacyjny wygasł. Jeżeli natomiast studiujące zaocznie dziecko świadomie nie robi nic w kierunku samodzielnego utrzymania to powinieneś złożyć do sądu pozew o uchylenie alimentów. Pamiętaj jednak, że każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie!
Adwokat w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych i spadkowych. Posiada bogatą praktykę w sprawach o rozwód, podział majątku, kontakty z dziećmi, władzę rodzicielską i opiekę nad dziećmi. Specjalizuje się zwłaszcza w trudnych rozwodach – gdy w grę wchodzi podział majątku firmowego, walka o winę lub o dzieci.
Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także podyplomowe studia z zakresu rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Następnie ukończyła aplikację radcowską i zdała egzamin radcowski. Wykonywała zawód radcy
prawnego. Obecnie wykonuje zawód adwokata. Prowadzi praktykę adwokacką w Poznaniu, Wolsztynie oraz w Świeciu. W trudnych sprawach o rozwód oraz o podział majątku wspólnego reprezentuje klientów w całej Polsce.
Autorka licznych publikacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.
- Marlena Słupińska-Strysikhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/marlena-slupinska/
- Marlena Słupińska-Strysikhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/marlena-slupinska/
- Marlena Słupińska-Strysikhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/marlena-slupinska/
- Marlena Słupińska-Strysikhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/marlena-slupinska/
Prawnik w Poznaniu, aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych – zwłaszcza spraw o alimenty, kontakty z dziećmi i władzę rodzicielską.
Absolwentka prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Studia kończone obroną pracy magisterskiej pt. „Sytuacja zwierząt w prawie cywilnym ze szczególnym uwzględnieniem rękojmi przy sprzedaży”. Dzięki temu połączyła jedną z jej ulubionych dziedzin prawa - czyli prawa cywilnego z kynologią.
Doświadczenie zawodowe zdobywała już w czasie studiów, pracując w kancelariach adwokackich i radcowskich, a także w Urzędzie Skarbowym Poznań - Winogrady, dzięki czemu poza zagadnieniami prawnymi posiada praktyczną znajomość prawa podatkowego.
Prywatnie wielka miłośniczka psów i szeroko pojętej kynologii, uwielbia także koreańskie filmy i seriale.
- Aleksandra Flaumhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/aleksandra-flaum/
- Aleksandra Flaumhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/aleksandra-flaum/
- Aleksandra Flaumhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/aleksandra-flaum/
- Aleksandra Flaumhttps://adwokat-i-alimenty.pl/author/aleksandra-flaum/